Milion Čileanaca mirno je protestovalo u petak uveče u glavnom gradu Santjagu, na najvećem skupu od kada je izbilo nasilje tokom demonstracija zbog ukorjenjene nejednakosti u toj bogatoj južnoameričkoj zemlji.
Demonstranti koji su mahali državnim zastavama, plesali, udarali šerpe drvenim varjačama i nosili transparente, pozivajući na političke i socijalne promjene, prešli su kilometre kako bi se iz okoline Santjaga okupili na Trgu Italija.
Saobraćaj, već otežan zbog protesta vozača kamiona i taksista zbog putarina, bio je zaustavljen pošto su demonstranti blokirali glavne ulice i javni prevoz u Santjagu, prenosi Rojters.
Svi demonstranti su sredinom večeri krenuli kući, zbog policijskog časa koji počinje u 23.00.
U Santjagu je na snazi vanredno stanje, koje je predsjednik Sebastijan Pinera proglasio poslije nereda u kojima su mnoge zgrade u centru grada zapaljene i gradski metro blokiran.
Pinera, političar desnog centra, izjavio je da će proglasiti specijalni zakon o bezbjednosti kako bi bili procesuirani „kriminalci“ odgovorni za štetu nanijetu u Santjagu, ali je, istovremeno, izjavio da razumje nezadovoljstvo onih koji su pogođeni porastom cijena javnog prevoza.
Glavni grad Čilea i druge velike gradove već danima potresaju neredi čiji je „okidač“ bilo podizanje cijena karata u metrou, ali su kasnije prerasli u protest zbog visokih troškova života i nejednakosti, jer su u toj zemlji zdravstvo i obrazovanje gotovo potpuno privatizovani. Pinera je prošle subote je poništio odluku o podizanju cijene karata.
Rojters podseća da je Čile jedna od najbogatijih država Latinske Amerike, ali, istovremeno i jedna od onih u kojima su najveće socijalne nejednakosti.
Nezadovoljstvo zbog visoke cijene života u Santjagu jedna je od glavnih političkih tema, kao i zahtjevi za reforme, počev od poreza i cijene rada do penzionog sistema.