Humanitarna situacija u sirijskom gradu Alepu je dramatična, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov. “Znam da se ulažu veliki napori da se izvrši humanitarna misija u Alepu. Tamo je situacija prilično dramatična sa humanitarnog stanovišta”, rekao je Peskov. Škole na Bliskom istoku suočavaju se sa velikim budžetskim deficitom pred početak nove školske godine, zbog čega više od milion djece izbjeglica u Siriji ostaje van školskih klupa, saopštila je organizacija za zaštitu prava djece Njihov svijet (Their World).
Više od 2,5 miliona sirijske djece izbjeglica živi u Turskoj, Libanu i Jordanu i čekaju priliku da se vrate kućama, upozoravaju Ujedinjene nacije. Petogodišnji građanski rat u Siriji stvorio je veliki pritisak na školske sisteme u okolnim zemljama, pa škole u regionu zavise od više milijardi dolara bespovratne pomoći donora kako bi se zadovoljile potrebe obrazovanja. Međunarodna zajednica je u februaru obećala 1,4 milijarde dolara za obrazovanje u zemljama koje su prihvatile veliki broj izbjeglica iz Sirije. Na donorskoj konferenciji u Londonu prikupljeno je manje od 400 miliona eura, što je milijardu eura manje od obećanog.
Autor izveštaja Kevin Watkins rekao je da su donatori “prekršili svoja obećanja”. Više od polovine od 500.000 sirijske djece koja borave u Libanu ne dobija nikakvi formalno obrazovanje, uprkos reformama koje omogućavaju održavanje dvije smjene dnevno u državnim školama, upozorava organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch. Mnoge porodice izbjeglica iz Sirije nisu imale izbora i njihova djeca moraju da rade kako bi pokrili osnovne troškove koje ne potkrepljuju nedovoljna socijalna davanja i ograničeno kretanje u izbjegličkim kampovima. Djeca izbjeglice koja su nastavila školovanje u susjednim zemljama često ne mogu da nadoknade gradivo i pate od post traumatsog stresa što otežava njihovo školovanje. Škole prihvataju sirijske izbjeglice, ali oni ne mogu da se prilagode. Djeca se upišu, ali vrlo brzo napuštaju škole, navode aktivisti za zaštitu ljudskih prava.