Sredinom prošle godine bosanskohercegovački političari mjesecima su se bavili problematiziranjem izgradnje Pelješkog mosta stvarajući na taj način sliku kako oni imaju kapacitete, a i načine da onemoguće Republici Hrvatskoj izgradnju spornog mosta. Dva dana pred početak izgradnje mosta, koji je prošle godine bio glavna tema u bh. političkom diskursu, patriotska borba političara za osiguravanje pristupa BiH otvorenome moru (u skladu s međunarodnim pravom) je splasnula. Tako se nijedan domaći političar nije oglasio u vezi s izgradnjom mosta za koji su tvrdili kako se “ne smije graditi”.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici održanoj 13. septembra 2017. godine zvanično se usprotivio izgradnji Pelješkog mosta i to usvajanjam Deklaracije koju je podržala većina parlamentarnih stranaka. Pristup Hrvatske stavovima iz BiH, a koje je generalno tretirala kao neozbiljne, nije iznenadio nikoga jer se realno i BiH prema izgradnji Pelješkog mosta odnosila na krajnje neozbiljan način. Tako se Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na sjednici održanoj 28. septembra 2017. godine usprotivio deklaraciji koju je usvojio Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić (SDA) uputio je pismo Evropskoj komsiji i hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću u kojem je naveo da je Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, na 49. sjednici održanoj 5. jula 2017. godine zatražio od Vijeća ministara BiH da uputi notu Republici Hrvatskoj o obustavi svih aktivnosti u vezi s izgradnjom Pelješkog mosta dok se ne postigne potpuna obostrana suglasnost. Demantovao ga je njegov zamjenik i ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda (HDZ) koji je naveo da Vijeće ministara BiH nikada nije usvojilo zaključak i da Zvizdić u pismu iznosi isključivo lične stavove i stavove SDA.
Nakon ovakvog postupanja državnih funkcionera s pravom se postavlja pitanje kako je uopće moguće da bilo koji subjekt međunarodnih odnosa doživi BiH ozbiljnom državom. Iako je u nekoliko navrata član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović govorio da će BiH “poduzeti druge korake kako bi zaštitila svoje pravo koje joj pripada po Konvenciji UN-a o pravu mora” do danas javnosti nije saopćeno na šta je konkretno mislio i šta je naša zemlja poduzela da bi zaštitila svoja prava.