BEOGRAD – Zemlje bivše Jugoslavije imaju veoma tešku zajedničku istoriju i mnogo otvorenih pitanja, ali njihova društva ne smiju sebi dozvoliti da i dalje govore o prošlosti, jer tako ne mogu ići napred, kaže šef Misije OEBS u Bosni i Hercegovini Džonatan Mur. Mur u razgovoru za Tanjug, govoreći o situaciji u regionu i “oštrim strelicama” koje lete preko granica, kaže da je jasno da postoji mnogo otvorenih pitanja među susjedima, koja su ponekad, zbog unutrašnjih prilika i politika, izraženija. Tenzije između Srbije i BiH su izraženije, pored ostalog, i zbog lokalnih izbora u BiH, koji će biti održani početkom oktobra, ukazuje Mur, upitan da komentariše posljednje trzavice u odnosima dvije zemlje izazvane porukama Bakira Izetbegovića u Novom Pazaru i ukidanjem svih mjera zabrane Naseru Oriću. “Ipak su u BiH, i 21 godinu poslije rata, političke teme aktuelne, čak i tokom predizborne kampanje za lokalne izbore”, primećuje Mur. On je saglasan sa opaskom da je u posljednje vrijeme u regionu bilo više slučajeva provokacija vezanih za istorijske događaje i ličnosti, ali ne želi da ih komentariše, i dodaje da je najvažnije koncentrisati se na pozitivne primere. “Moramo poštovati ljudska prava i vladavinu prava. Moramo što manje govoriti o događajima i ličnostima iz teške povijesti, iz istorije, koje i dalje provociraju, te tražiti ono što nas spaja”, smatra Mur. Nije u njegovom mandatu, kaže, da govori o položaju Srba u Hrvatskoj, ali navodi da se u demokratskom društvu moraju poštovati prava komšija i sunarodnika različitih nacionalnosti i vera, te insistirati na tome da svi građani imaju ista prava.
Mur, međutim, ističe da, i pored zategnute političke atmosfere, ima dobrih primera tolerancije i zajedničkih uspeha. Jedan od njih je i pravoslavni sprski manastir Vozućica, koji je nedavno obilježio sedam vjekova postojanja, a koji je, navodi Mur, izvor ponosa za Bosance, Hercegovce, Srbe i Hrvate u BiH.
“To je primer tolerancije, to je okvir i ambijent koji ohrabruje”, kaže Mur. Kao što na Balkanu postoji previše regionalnih tenzija, problem između etničkih grupa postoji i u BiH, čak i 20 godina posle rata, kaže Mur. Navodi da Misija OEBS u BiH igra važnu ulogu u borbi protiv nasilnog ekstremizma i da je veoma aktivna na terenu. Podsjeća da je od 2010. godine do danas u BiH bilo četiri teroristička napada, ali i da je u većini slučajeva bila riječ o pojedincima, te smatra da pojedinci i igraju veoma važnu ulogu u sprečavanju takvih slučajeva i da je važno da budu aktivni u borbi protiv nasilnog eksremizma. OEBS, kaže, radi na tome da spaja ljude, različite vjerske i etničke zajednice, i ističe da ima mnogo uspešnih primera na lokalnom nivou u BiH, gde aktivno rade međureligijska veća.
“Ljudi shvataju da je to pitanje ljudskih prava i principa, da poštuju svoje komšije. To je nešto što je veoma važno”, rekao je Mur.