ez
Nova ocjena iz Brisela za našu zemlju stiže naredne sedmice. I teško da će biti pozitivna jer se bh. političari nemaju čime pohvaliti. Umjesto evropskih zakona, nižu se prijedlozi o kojima dogovora nema. Čeka se novi sastanak koalicionih partnera i prekid bojkota političara iz RS-a. Jedno od pitanja o kojem godinama nema dogovora je i ono o državnoj imovini. Zakon zaustavljen na putu od Predsjedništva do Državnog parlamenta. Nametanja visokog predstavnika neće biti. Je li bitka, onda, unaprijed i izgubljena?
Prijedlog zakona o državnoj imovini iz Predsjedništva stigao do Parlamenta Bosne i Hercegovine. Na korak je do procedure, ali iz ladice do dnevnog reda Zastupničkog doma put je dug. Prepreke brojne. Prvi pokušaj propao. U kolegiju, od tri – dobijen tek jedan. Onaj Denisa Zvidića. Očekivano.
“Takozvani zakon o državnoj imovini je okončao svoju kratkotrajnu egzistenciju jer je Parlamentarna skupština na prvom koraku, na Kolegijumu Predstavničkog doma jasno dala do znanja da to nije nešto o čemu može da raspravlja jer to nije ustavna nadležnost BiH i da Predsjedništvo BiH nije ovlašteni predlagač zakona te vrste. Tako da je ta priča potpuno završena”, izjavio je Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine (SNSD).
U SNSD-u i HDZ-u BiH bez dileme. S njima i opozicija iz RS-a. Protiv zakona ujedinjeni, da zaustave svaki pokušaj trajnog i zakonskog reguliranja vlasništva i raspolaganja državnom imovinom na nivou Bosne i Hercegovine.
“Ne postoji ni najmanja trunka i volja predstavnika RS-a da se o ovom pitanju raspravlja”, poručio je Miroslav Vujičić, zastupnik SNSD-a u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
“Već su ranije predlagali nekakav zakon, ne znam ni ja koji, koji isto tako nije razmatran na Parlamentu, niti će biti ovaj razmatran”, rekao je Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (HDZBiH).
“Nisam siguran da će bilo ko od predstavnika stranaka sa sjedištem u Banjaluci glasati za ovaj zakon koji će biti upućen od strane Predsjedništva Bosne i Hercegovine”, stava je Denis Zvizdić, predsjedavajući Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (NiP).
Dok nema zakona, državna imovina izvor je novca za punjenje lokalnih kasa od kojih, pak, pojedinci profitiraju. Zato, rješenje državne imovine nije ni cilj. A zbog najglasnijih, onih iz RS-a koji imovinu već godinama krčme, rok Zakona o državnoj imovini je ograničen. Tek koliko traje put od Predsjedništva do prve ladice Parlamenta Bosne i Hercegovine.