Polaganjem vijenaca i odavanjem počasti danas je u spomen kompleksu Slana Banja u Tuzli obilježen 27. juli, Dan ustanka naroda BiH i 75. godišnjica od historijskog datuma kada je 1941. godine počeo ustanak protiv fašizma.
Podsjećanju na značajan datum prisustvovali su mnogobrojni antifašisti, borci, predstavnici Gradske uprave Tuzla, Vlade Tuzlanskog kantona, članovi boračkih organizacija te mnogobrojni građani Tuzle.
Predsdjenik Udruženja antifašista i boraca NOR-a (UABNOR) Tuzle Muhamed Čaušević ovaj dan ocijenio je od izuzetnog značaja za historiju ovog grada. “Tih julskih dana, nakon dvogodišnje borbe i rata, BiH je definitivno obnovila svoju državnost. Od toga počinju sva dešavanja na uspostavi i jačanju te državnosti. Ovo je datum koji ne smije biti zaboravljen. Ovo treba svake godine ponavljati, posebno mladim ljudima, kako ne bi došli u situaciju da nam se ponovi fašizam koji je vječita crna ideologija”, istakao je Čaušević. Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović smatra da se jedini način za istinsku reintegraciju BiH ogleda u antifašizmu te bratstvu i jedinstvu.
“BiH je u antifašističkoj borbi ZAVNOBIH-om i AVNOJ-em ponovo rođena. Antifašizam je civilizacijska tekovina i čitava planeta se odeđuje prema tome. Ko god igniriše našu antifašističku tradiciju ruši AVNOJ i ZAVNOBIH, a samim tim i BiH. Ko god potencira neke negativce iz antifašističke borbe, a pokušava zanemariti heroje, opet ruši BiH. Jedini mogući put u istinsku reintegraciju BiH jeste put antifašizma te bratstva i jedinstva “, napomenuo je Imamović.
U okviru obilježavanja 27. jula, odnosno Dana ustanka naroda BiH i 75. godišnjice od historijskog datuma kada je 1941. godine počeo ustanak protiv fašizma danas će u Tuzli biti upriličena i dokumentarna izložba, kao i svečana sjednica Gradskog vijeća Tuzla.
Za vrijeme bivše države, današnji dan se obilježavao (proslavljao) kao Dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine. Tog dana počela je borba protiv fašizma, a i danas se postojanje Bosne i Hercegovine temelji upravo na antifašizmu. Ili bi tako trebalo da bude?
Dan ustanka obilježavao je godišnjicu oružane akcije koju su 27. jula 1941. godine izveli gerilski odredi iz Bosanske krajine. Oni su tada, uz pomoć seljaka iz okolnih mjesta, napali i zauzeli Drvar i Bosansko Grahovo, uništili žandarmerijske stanice Oštrelj, Manastir Rmanj, Potoke, Grkovce i razbili nekoliko manjih odreda ustaša, žandara i domobrana koji su pokušali da od Srnetice, duž željezničke pruge, prodru u Drvar.
Kasnije, krajem jula i početkom avgusta, narodni ustanak, pod rukovodstvom Pokrajinskog komiteta Komunističe partije Jugoslavije za Bosnu i Hercegovinu, je dobio masovne razmjere i proširio se na istočni dio Bosne i Hercegovine.