Srpsko-bošnjački dijalog je neophodan, istaknuto je na Forumu bošnjačkih intelektualaca u Sarajevu. Negiranje presude Radovanu Karadžiću ne pomaže prihvatanju istine i procesu pomirenja, te je potrebno raditi na razvijanju dijaloga između naroda u BiH. Otvoren i iskren dijalog između naroda u Bosni i Hercegovini jedini je put pomirenja.
Kako je kazao prof. dr. Muhamed Filipović, predsjednik Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, taj dijalog je neophodan jer “moramo živjeti zajedno”.
Iako je Međunarodni sud u Haagu presudio i sankcionisao 81 osobu za zločine počinjene na području Bosne i Hercegovine u posljednjem ratu, nije došlo do napretka u prihvatanju istine niti odgovornosti onih koji su činili ili onih u čije ime su zločini počinjeni. Bez toga, proces pomirenja, koji je našoj zemlji nužan, teško da je moguć.
“Srpska politika i danas govori da je ovaj internacionalni sud politički, ne želi da prihvati realnost i tu mi imamo problem”, kaže prof. dr. Suad Kurtćehajić, predsjednik Foruma bošnjačkih intelektualaca. Iz Bošnjačkog foruma intelektualaca naglašavaju da je politički lider i idejni tvorac RS-a, Radovan Karadžić, osuđeni zločinac i da nije normalno da Republika Srpska, kao njegovo djelo, nastavi postojati. Savjetuju – najbolje rješenje je Sud Evropske unije u Luxemburgu. Pomirenje u Bosni i Hercegovini je, uz prihvatanje odgovornosti i istine, nužno i moguće. Tvrde, navodeći primjer Njemačke i Francuske, koje su kao neprijatelji iz Drugog svjetskog rata, samo šest godina po okončanju sukoba, osnovale Evropsku uniju.