Fudbalski savez Republike Srpske na današnjoj sjednici Skupštine usvojio je prijedlog o smanjenju broja klubova u Premijer ligi BiH sa 16 na 12 od sezone 2016/17. Prijedlog je prihvaćen jednoglasno, iako je FSRS ranije zahtijevao da, u slučaju smanjenja lige, imaju zagarantovana četiri mjesta, što se protivilo pravilima FIFA-e i UEFA-e. Sredinom marta odluku o skraćenju Premijer lige BiH podržao je i Fudbalski savez Federacije BiH.
Konačnu odluku o smanjenju elitnog fudbalskog ranga BiH donijeće Fudbalski savez BiH, koji u četvrtak ima sjednicu Skupštine. Kako bi odluka bila usvojena, potrebno je da je podrži dvije trećine plus jedan delegat. Skupštinu čini 40 delegata iz FBiH i 20 iz RS-a.
Inače, na sjednici u četvrtak očekuje se burna rasprava o prihodima i rashodima, minornim ulaganjima u domaći fudbal, te pokušaju da se izmijeni član Statuta Saveza prema kojem se osobama pod istragom i koje imaju presude zabranjuje angažman u fudbalu.
Elvedin Begić pokušat će i u narednom mandatu ostati predsjednikom Fudbalskog saveza. Prvi korak je već poduzeo. Skupštini će predložiti izmjenu ključnog člana Statuta koji bi mu to omogućio. Naime, član 19 do sada nije dopuštao osobama protiv kojih se vodi krivična istraga ili koje su osuđivane da obavljaju bilo kakve dužnosti u fudbalu. Sada bi taj član trebao biti izmijenjen kako bi Begić, i pored istraga koje se vode u slučajevima Aerodrom i FSBIH, neko vrijeme mogao biti miran.
Ovakva odluka mogla bi biti opasan presedan. Naime, na članu 19 su insistirale FIFA i UEFA kako bi iz fudbala istjerali sumnjive tipove koji su u njemu radili godinama. Begić, pritisnut istragama, želi promjenu. Zato pomoć traži, od delegata Skupštine i na drugim, nenogometnim stranama.
Osim izmjena Statuta, Skupštini će biti prezentiran i Finansijski izvještaj o radu Saveza u kojem je također nekoliko spornih stavki. Savez je poslovao pozitivno, zahvaljujući novcu zarađenom plasmanom na Svjetsko prvenstvo. Ali delegati Izvršnog odbora i Skupštine žele znati više detalja o novcu koji je trošen mimo njihovog odobrenja, jer članovi Izvršnog odbora moraju potvrditi svaku odluku koja se tiče finansija. Sve skupa – dvadesetak stavki čija je vrijednost skoro milion maraka.
Posebno je žalosna priča da je Fudbalski savez za razvoj omladinskog sporta u oba entiteta izdvojio stotinjak hiljada maraka, dok je, primjerice, za račune mobitela svojim uposlenicima isplatio 81 hiljadu maraka.