Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija danas nije izglasalo rezoluciju o srebrenici koju je predložila Velika Britanija zbog Rusije koja je glasala protiv.Deset zemalja članica Vijeća sigurnosti je podržalo nacrt rezolucije dok su četiri zemlje bile suzdržane među kojima i Kina. Rusija je glasala protiv, a stalna je članica.
Izlaganje pred Vijećem sigurnosti počeo je potpredsjednik ove institucije, da bi Princ Zeid, komesar za ljudska prava pri UN-u, koji se javio linkom iz Ženeve, zapravo pred delegatima objasnio događaje koji su uslijedili prije samog genocida u Srebrenici, pominjući Direktivu 7, kojom je Radovan Karadžić naredio vojsci RS-a da onemoguće život u tada zaštićenim UN zonama, prenosi N1.
Princ Zeid je kazao da koncept o Srebrenici može funkcionisati, samo ako se složi na pravi način, a da izglasavanje rezolucije se duguje 8.000 dječaka i muškaraca te njihovim porodicama.
Ruski ambasador Vitalij Čurkin je istakao da britanbski prijedlog rezolucije nije legitiman, jer se ističe samo jedna strana, odnosno jedan krivac. Zbog toga je, kaže Ćurkin, britanska rezolucija nije edukativna kakva bi trebala biti.
Rusija je pozvala su autore nacrta da se ne izglasava ova verzija (koju članice imaju na stolu), budući da će onda Rusija morati glasati protiv.
– Pognuti glave pred žrtvama Srebrenice. Htio bih da vas zamolim da najavite minutu šutnje kako bi odali počast žrtvama, kazao je ruski delegat, Vitalij Ćurkin.
– Ruska federacija je podržavala istraživanje svih zločina počinjenih na teritoriji BiH. Moramo se zapitati ko je najviše propatio. Srbi su propatili kao i svi drugi, ako ne i više. Mi želimo mir, istakao je Vitalij Ćurkin.
Da bi rezolucija bila izglasana kao dokument, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno saglasnost devet od 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a, bez uloženog veta.
Pravo veta, podjsećamo, imaju Rusija, Kina, Francuska, SAD i Velika Britanija.
Kako je ranije javio reporter Al Jazeere Ivica Puljić, u sjedištu UN-a drama se nastavlja.
– Što je u novom papiru, ne mogu reći. Vidio sam jednu varijantu gdje se riječ genocid ne veže uz Srebrenicu već se riječ “genocid” mijenja riječima “strašni zločini”. Kada je riječ o osudama genocida, tu stoji ta riječ, ali se ne veže za Srebrenicu, već globalno se govori. No, to je jedna varijanta, a u drugoj je ostalo vezanje riječ “genocid” uz Srebrenicu”, javio je Puljić.
„Ostali su pregovori do duboko u noć, Amerikanci i Britanci su popuštali i tražili konsultacije od BiH. Ambasadorica BiH pri UN-u, pri ulasku u dvoranu, rekla je novinarima samo: ‘Kakva bi to bila rezolucija da se ne spominje da je u Srebrenici bio genocid, takva nam rezolucija ne treba!'”
Ranije su beogradski mediji javili da su Velika Britanija i SAD navodno uputili ruskoj delegaciji u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda sedmi prijedlog rezolucije o Srebrenici.
Prema pisanju Blica, oni su se na takav korak odlučili poslije tri odgađanja sjednice u utorak, na kojoj se trebalo glasati o rezoluciji, pa će se o njoj raspravljati u srijedu u 16:00 sati po srednjoevropskom vremenu.
Zamjenik ministra inozemnih poslova Rusije Genadij Gatilov izjavio je da Rusija i ostale stalne članice Vijeća sigurnosti pokušavaju da naprave “kompromisni tekst” rezolucije o Srebrenici, prenijeli su ruski mediji.
“Od početka smo željeli da se rezolucijom izrazi podrška Dejtonskom procesu. Vraćati se iznova na svu tu priču i određivati ko je kriv za genocid, štaviše, svaljivati krivicu na čitav narod, konkretno Srbe, smatramo kontraproduktivnim”, ocijenio je Gatilov.