Bosna i Hercegovina je na dugom putu pridruživanja Evropskoj uniji, nešto manje zbog politike pridruživanja, a nešto više zbog brojnih nedostataka i prepreka koje sama postavlja. Osim političkog miljea, BiH u odnosu na susjedne zemlje zaostaje i u pogledu poslovnog okruženja i stvaranju jačih ekonomskih veza sa članicama EU. U tom pravcu male, ali značajne korake u BiH čini Evropski pokret uz podršku Slovačke razvojne agencije, kroz realizaciju projekta „Stvaranje biznis lobija u BiH“. Napredak bh. društva i uključenje u euroatlantske integracije nemoguć je bez snaženja ekonomskog okruženja, jer je to najčvršći temelj Evropske unije. Upravo iz ovih razloga Evropski pokret u BiH pokrenuo je projekt koji će svoj pravi start imati početkom 2015. godine. Prema riječima Predraga Praštala, prvog čovjeka EP u BiH, udruživanjem velikog broja subjekata želi se oformiti porodica koja će imati zajedničke ciljeve u jačanju bh. društva.
Kako kaže Praštalo, cilj projekta je povezati poslovni sektor, uspješne lokalne zajednice, akademsku zajednicu, medije, više nivoe vlasti i sve druge faktore koji žele biti dio ove nepolitičke asocijacije.
Biznis lobiju u BiH Evropskog pokreta u BiH, dosad su pristupile brojne renomirane kompanije u BiH, poput mljekare Meggle iz Bihaća. Prema riječima direktora mljekare Kemala Hrnjića, realizacija projekta bit će snažna poruka Evropskoj uniji da u BiH postoje snage koje sarađuju, bez obzira na entitetske, regionalne, kantonalne i druge osobenosti.
„BiH treba hitno pozitivnu promjenu nepovoljnih ekonomskih i političkih trendova“, kaže Hrnjić.
Sudeći po porukama, a još više po aktivnostima koje poduzima Evropski pokret u BiH, za očekivati je da početak naredne godine donese nešto značajno u partnerstvu nevladinog sektora i novih vlasti.
Povezivanje i razvijanje ekonomske saradnje između BiH i Slovačke je obećavajući, ali treba konkretne i iskrene partnere, što je jedan od temelja evropski orijentirane BiH. Bez razvoja pozitivnih ekonomskih procesa, BiH će i dalje kaskati za zemljama u okruženju i neće ostvariti one standarde koji su prihvatljivi Briselu.
Političke stranke u BiH trebalo bi da se što prije dogovoriti i formiraju vlast, ali da ona bude kvalitetna, da počne provoditi reforme i da obezbijedi kretanje BiH prema EU, poručio je ministar inostranih poslova Slovačke Miroslav Lajčak. Lajčak je rekao da bi BiH trebalo da govori jednim glasom kada je riječ o evropskim pitanjima, zbog čega je neophodan mehanizam koordinacije.
– Na nama nije da kažemo ko bi trebalo da čini vladajuću većinu, to je stvar vašeg dogovora”, rekao je ministar inostranih poslova Slovačke za sarajevsku štampu.