Rizik od otvorenog rata između Rusije i Ukrajine je sada veći nego što je bio prije godinu dana, rekao je ukrajinski predsjednik Petro Poroshenko. On je dodao i da je ruski predsjednik Vladimir Putin započeo informacioni rat protiv Njemačke. Poroshenko je u intervjuu njemačkom listu “Bild”, povodom posjete Berlinu u ponedjeljak, rekao i da Moskva nije primijenila “ni jednu jedinu tačku” mirovnog sporazuma iz Minska, koji je predviđao prekid vatre između ukrajinskih i proruskih snaga na istoku Ukrajine, prenio je Reuters. Rusija pojačava svoje vojno prisustvo na granici sa Ukrajinom, upozorio je Poroshenko i dodao: “Opasnost da izbije otvoreni rat je veća nego što je bila lani.” Rusija mnogo ulaže u pripremu za rat, rekao je Poroshenko “Bildu”.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je tokom telefonskog razgovora apelovala na Putina da obezbijedi poštovanje prekida vatre u Ukrajini i da posmatračima OEBS-a bude omogućen pristup području konflikta, izjavio je njen portparol. Zvanični Berlin gaji sve jače sumnje da Rusija pokušava da izazove probleme u Njemačkoj kako bi na taj način pokušala da oslabi Merkelovu, navodi Reuters i dodaje da su njemački zvaničnici izjavili kako se Moskva nada da će destabilizovati Evropu i stvoriti vakum u kojem će moći da primijeni svoju moć.
“Sad je Putin pokrenuo i informacioni rat protiv Njemačke”, rekao je Poroshenko.
Zvanični Kremlin nije želio da komentariše te optužbe.
Aktivnost ruskih podmornica u sjevernom dijelu Atlantskog okeana je na nivou iz doba Hladnog rata, ako ne i na većoj.
Šef pomorske komande NATO, viceadmiral Klajv Džonston je potvrdio da je severni Atlantik postao područje od velikog interesa i brige za NATO, s obzirom da kapetani NATO podmornica šalju izvještaje o sve češćoj prisutnosti ruskih podmornica.
“Јoš veću zabrinutost izaziva činjenica da se nije povećala samo aktivnost ruskih podmornica, nego i njihove tehnološke mogućnosti. Ovakav nivo ruskih mogućnosti još nije viđen. Rusija je pokrenula zadiviljujući put investicija na koji Zapad nije odgovorio. Njihov tehnološki šok je fascinantan i na tome im svaka čast. Njihove podmornice sada imaju veći domet, bolje sisteme i njima se lakše upravlja. Osim toga, profesionalnost posada u ruskoj mornarici je neviđena i to nas zabrinjava“, rekao je Džonston.
On je istakao da SAD i NATO ne bi bili zabrinuti kada bi ruski planovi bili poznati.
“Ne razumijemo njihove strateške i operativne ciljeve. Mnogo toga što Rusi rade u posljednje vreme ne razumijemo, sve je nekako skriveno u drugim aktivnostima i to nas čini nervoznima“, istakao je Džonston.