Američki naučnici djelimično su oživjeli mozak svinje četiri sata nakon što je životinja ubijena. Ovo bi moglo pokrenuti pitanje granice između života i smrti, i omogućiti pomake u istraživanju bolesti poput Alzheimerove.
Istraživanje pokazuje da izumiranje moždanih ćelija može biti obustavljeno, a neke ćelije mogu biti ponovno vraćene u funkciju, prenosi BBC.
Međutim, ne postoji činjenica koja može dokazati da je životinja ponovno postala svjesna.
Ono što je važno u ovom istraživanju je činjenica da je pobijena ideja o tome kako se mozak ne može “povratiti unazad” nekoliko minuta nakon prestanka dotoka krvi.
Eksperiment je rađen na mozgovima 32 svinje, a naučnici na Yale univerzitetu spojili su ih na sistem BrainEx koji su napravili.
Na istraživanju su učestvovali hrvatski naučnici Nenad Šestan, dr. Zvonimir Vrselja, koji je zajedno sa Stefanom G. Danieleom prvi autor studije. Nadalje, Nature je toj studiji posvetio i naslovnicu koju je dizajnirao Marin Balaić iz MIT studija Osijek.
Sistem ritmički upumpava tečnost kroz mozak u kojoj se nalazi sintetička krv koja prenosi oksigen i lijekove. Time se usporava smrt moždanih ćelija, a neke se ponovno oživljavaju.
Studija je objavljena u magazinu “Nature”, a još je pokazala kako su neke moždane žile povratile funkciju, te da je se pojavila i određena moždana aktivnost.
Ovo se desilo deset sati nakon smrti životinja.
Na EEG-u nije bilo nikakvih većih električnih aktivnosti koje bi pokazivale da je životinja svjesna.
Ovim je dokazano da mozak ustvari ne mora odmah umrijeti kad prestani dolaziti krv u moždane ćelije.
Profesor Nenad Šestan kazao je kako moždane ćelije mogu mnogo duže izumirati nego što se do sada smatralo.
Najveće dostignuće ovoga eksperimenta biće ono što može doprinijeti u liječenju Alzheimerove bolesti.
Ono što može doprinijeti medicini na duge staze je liječenje osoba nakon moždanih udara i nedostatka kisika pri rođenju djeteta.