Gravitacijski talasi prvi put su izravno otkriveno prije dvije godine i time je dokazana teorija općeg realativiteta Alberta Einsteina. Nedavno su tri naučnika dobila Nobelovu nagradu za fiziku za svoj rad na tom prvom otkrivanju gravitacijskih talasa. Međutim, ti gravitacijski talasi nastali su sudarom crnih rupa koje ne emituju svjetlost zbog čega astronauti ništa nisu mogli vidjeti.
Ovaj događaj u kojem se dvije neutronske zvijezde sudaraju omogućio je naučnicima novi način proučavanja gravitacijskih talasa. Signal je trajao 100 sekundi i pokazalo se da svjetlost i gravitacijski talasi putuju istom brzinom. Također, Hubbleov teleskop je prvi put zabilježio izvor gravitacijskih talasa.
Vodeća astrofizičarka LIGO opservatorija Vicky Kalogera rekla je da ovo otkriće mijenja sve što su naučnici mislili da znaju.
“Utjecaj ovog otkrića na astrofiziku jednak je prelazu gledanja crno-bijelih fotografija u 3D kino. To je multisenzorno iskustvo svemira”, rekla je Cadonati.
Ovo otkriće potvrđuje da gama zrake mogu nastati kao rezultat sudara neutronskih zvijezda, kao i da se teški elementi stvaraju uslijed nasilnih sudara zvijezda.
Teleskopska mjerenja ultraljubičaste svjetlosti pokazala su da je ukupna masa izbačenih teških elemenata 1.300 puta veća od mase Zemlje, kao i da je sva ta materija, zajedno s lakšim elementima, izbačena u svim smjerovima i sada se širi svemirom.