Kazala je to Feni inženjerka prehrambene tehnologije Suada Karić i naglasila značaj ishrane djece, s obzirom na to da su u dobu razvoja koje zahtijeva uravnotežen unos hranjivih sastojaka neophodnih za pravilan razvoj, kako fizički, tako i intelektualni.
“Osim toga, u tom uzrastu stiču se prehrambene navike koje ostaju za čitav život. Djetinjstvo je najzahvalnije doba za razvoj pravilnih prehrambenih navika za cijeli život. Zdravstveni problem dugoročno stvara nekontrolirani unos rafiniranih ugljikohidrata, slatkiša, gaziranih sokova, pekarskih proizvoda tipa kroasana, buhtli, bijelog peciva, soli… Sve to će s vremenom uzrokovati zdravstveni problem u vidu pretilosti, anoreksije, bulimije, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa (DM 2)…”,- kaže Karić. Naglašava da broj bolesti koje se povezuju s nekvalitetnom ishranom raste, iz dana u dan.
Smatra da najjednostavniji način da se djeca hrane zdravo jeste da se roditelji hrane pravilno jer djeca budno prate odrasle, imitiraju ih.
“Međutim, ishrana djece je i društveni problem. Djeca školske pa i predškolske dobi provode mnogo vremena izvan kuće, izložena su utjecaju vršnjaka, a njihova ishrana zavisi i od organizirane ponude obroka, odnosno užine”, naglašava.