U skladištima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine trenutno se nalazi roba u vrijednosti većoj od 4,5 miliona eura.
Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine utvrdio je kako postupanje s oduzetom carinskom robom nije sistematski uređeno. Navode kako je prosječno vrijeme skladištenja znatno duže u odnosu na većinu europskih država, pri čemu poseban problem predstavljaju oduzeta motorna vozila. U Upravi za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine kažu kako dio vozila ne mogu prodati zbog zakonskih prepreka te kako nemaju novca za njihovo čuvanje. Poražavajuća slika na glavnom skladištu oduzete robe Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci.
Na nekim je automobilima ostala samo karoserija, jer su svi dijelovi pokradeni. Stotine vozila, koja su oduzeta prije više od deset godina, nikad nisu bila na aukciji, jer, zbog starosti, ne zadovoljavaju zakonske uvjete za prodaju. Ured za reviziju institucija je utvrdio kako se ni novija vozila ne prodaju dovoljno.
“Postojeće prakse prodaje ne prate moderne načine prodaje. Podaci o robi koja je stekla uslove za prodaju ne afirmišu prodaju i nisu u funkciji potencijalnih kupaca. Oduzetoj carinskoj robi se ne posvećuje dužna pažnja. Nadležne institucije nisu definisale ciljeve koji se trebaju ostvariti oduzimanjem carinske robe”, navodi ova institucija.