Premijer FBiH Fadil Novalić, nakon odluke Vlade FBiH da Prijedlog općeg kolektivnog ugovora pošalje Ustavnom sudu FBiH na ocjenu ustavnosti, rekao da je za Vladu FBiH neprihvatljivo povećanje minimalne plaće sa sadašnjih 380 KM na 420 KM.
Novalić je rekao da Vladi FBiH nisu jasne namjere Saveza samostalnih sindikata i Udruženja poslodavaca koji su usaglasili Prijedlog općeg kolektivnog ugovora.
“Analizirajući 33 tačke Prijedloga općeg kolektivnog ugovora zaključili smo da su socijalni partneri izašli iz okvira zakonitosti. Tu prije svega mislim na Zakon o radu”, kazao je Novalić.
Novalić smatra da pojedini dijelovi Općeg kolektivnog ugovora predstavljaju opasnost po zagrijavanje FBiH za ekonomski rast u narednim godinama koji bi riješio sve naše probleme.
“Ove godine ćemo imati rast od 3,2 posto, sljedeće očekujemo rast od 3,6 posto a 2018. od 4,2 godine. To je faza zagrijavanja ekonomije jer nama treba rast od 6 posto da bismo prevazišli naše probleme”, kazao je Novalić.
On smatra da predloženi kolektivni ugovor predstavlja opasnost za značajan dio privrede, posebno za mala i srednja preduzeća do 50 zaposlenih koja su izvor 85 posto prihoda u FBiH.
“Svako povećanje minimalca veće od 3 posto je društveno opasno. Zadnje povećanje za pet posto iz 2013. dovelo je do pada prihoda u FBiH. Mi ovdje imamo 12,8”, kazao je Novalić napomenuvši da je povećanje minimalca opasnost za budžete jer su određena socijalna davanja vezana za minimalac.
Premijer smatra da bi Opći kolektivni ugovor kakav su postigli sindikati i poslodavci bio štetan za makroekonomski rast te da predstavlja zadiranje u ovlasti Vlade FBiH, posebno kada se radi o određivanju minimalne plate.
Vlada Federacije BiH /FBiH/ danas je usvojila Program ekonomske reforme za period 2016-2018. godina, koji je usklađen sa smjernicama koje je dostavila Evropska komisija.
Ministar finansija FBiH Јelka Miličević izjavila je da Program ekonomske reforme na određen način predstavlja pretpristupni ekonomski program za ulazak u EU i da će biti sastavni dio programa ekonomske reforme BiH za period 2016-2018. godina.
“Riječ je o dokumentu koji će opredijeliti rad Vlade i ministarstava u 2016, 2017. i 2018. godini”, rekla je je Miličevićeva novinarima.
Prema njenim riječima, u izradi Programa potencirane su ekonomske politike odnosno podaci definisani mikrofiskalnom politikom, pri čemu se u 2016. godini očekuje ekonomski rast FBiH za 3,2 odsto, u 2017. za 3,6 odsto i 2018. za 4,4 odsto.
“Kao glavne odrednice politike u narednom periodu imamo fiskalnu konsolidaciju, odnosno uravnoteženje prihoda i rashoda te svođenje deficita Federacije na dva odsto bruto društvenog proizvoda”, istakla je Miličevićeva i dodala da će fiskalna 2016. godina biti u znaku provođenja reformi.
Ministar finansija FBiH navela je da je Vlada definisala 14 strukturnih ekonomskih reformi – od aktivnosti u sistemu javne unutrašnje finansijske kontrole, preko unapređenja putne i energetske infrastrukture, restrukturisanja Željeznica FBiH do reforme obrazovanja i unapređenja sistema socijalne podrške.