Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovarao je sa američkim državnim sekretarom Johnom Kerryjem o rješavanju konflikta u Siriji, ukazujući na potrebu udruživanja napora u suprotstavljanju naoružanim grupama koje su zauzele veliki dio sirijske teritorije, saopćeno je u Moskvi. Kako je saopštilo rusko Ministarstvo vanjskih poslova, u centru pažnje razgovora bio je konflikt u Siriji, čije rješavanje je, kako je navedeno u Ženevskom kominikeu od 30. juna 2012. godine, u uspostavljanju dijaloga sirijske vlade i opozicije.
“Lavrov je ponovo ukazao na potrebu konsolidiranog otpora terorističkim grupama koje su zauzele znatan dio sirijske teritorije i prijete međunarodnoj sigurnosti”, navodi se u saopćenju.
Moskva navodi da glavni teret borbe protiv tih grupa nosi regularna sirijska vojska, prenio je Tanjug agenciju TASS.
Saopćeno je i da su Lavrov i Kerry razgovarali o drugim međunarodnim pitanjima i rusko-američkim odnosima.
Razgovor je održan na Kerryjevu inicijativu.
State Department je saopćio da je američki državni sekretar izrazio u razgovoru zabrinutost zbog vijesti o “ruskim vojnim aktivnostima u Siriji”, upozoravajući da bi to – ukoliko je tačno, donijelo još više nasilja a “uopće ne bi bilo od pomoći naporima međunarodne zajednice da okonča konflikt”, prenio je Reuters.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je dan ranije u Pragu da je uznemiren vestima o pojačanom vojnom prisustvu Rusije u Siriji, a povodom izbegličke krize poručio da to zahteva hitnu reakciju Evropske unije, dok će se NATO usredsrediti na pomoć i stabilizaciju zemalja koje su izvor tog talasa izbeglica.
“Uznemiran sam vestima o pojačanom vojnom prisustvu Rusije u Siriji. Ne znam da li to doprinosi rešavanju sukoba”, kazao je Stoltenberg na konferenciji za novinare nakon susreta sa češkim premijerom Bohuslavom Sobotkom i poručio da bi u Siriji sada svi trebalo da se usredsrede na diplomatsko političko rešenje krize.
Stoltenberg i Sobotka složno su ocenili da izbeglička kriza nije stvar NATO, već Evropske unije.
“Izbeglička kriza iziskuje hitnu reakciju EU. NATO se koncentriše na rešavanje uzroka krize i stabilizaciju zemalja iz kojih je potekla ta kriza. Nastojimo da obezbedimo stabilnost a da ne moramo uvek da šaljemo vojne trupe”, kazao je Stoltenberg.