Misija Međunarodnog monetarnog fonda posjetiće u narednim sedmicama BiH i sa domaćim vlastima razgovarati o finansijskim izazovima sa kojima se suočava ova zemlja, izjavio je rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atojan.
Pozdravljajući formiranje vlasti na nivou BiH i Federacije BiH /FBiH/, Atojan je rekao da će misija MMF-a sa zvaničnicima razgovarati o konkretnim politikama koje je potrebno preduzeti u narednom periodu. “Ova posjeta biće iskorištena da bi se razgovaralo i o modalitetima budućeg aranžmana sa BiH. U ovoj fazi preuranjeno je spekulisati o specifičnostima okvira aranžmana”, rekao je Atojan za “Dnevni avaz”.
Atojan je poručio da je revnosno provođenje prijeko potrebnih reformi, na čemu je MMF spreman podržati BiH, najbolji način da se osigura nastavak finansijske podrške, jer finansijska pomoć od ove međunarodne institucije dolazi samo kao podrška jakoj politici i reformama.
“Do sada smo uočili samo ograničen napredak u provođenju politike dogovorene u okviru stendbaj-aranžmana koja je usmjerena na suzbijanje trenutne javne potrošnje, uključujući troškove povlaštenih penzionera, poboljšanja naplate poreskih obaveza i borbe protiv poreskih prevara, jačanje stabilnosti finansijskog sektora i nadzora banaka, te poboljšanje funkcionalnosti tržišta rada”, objasnio je Atojan.
On je dodao da će posebne mjere morati biti definisane u okviru programa koji će proisteći iz predstojećih pregovora.
Nakon formiranja izvršne vlasti na državnom i federalnom nivou, i to šest mjeseci nakon izbora, predstavnici MMF-a najavljuju nastavak razgovora o reformama koje očekuju da će biti preduzete u narednom periodu. Bez rebalansa i novih zaduženja kod MMF-a, neće biti moguće pokriti deficit u budžetu i uspostaviti stabilnost. S obzirom na to da su budžeti restriktivni i uglavnom socijalni, hoće li doći do preispitivanja socijalnih programa, koji ionako nisu pravični za najsiromašnije?