Barack Obama ocjenjuje da SAD u borbi protiv terorizma imaju tradiciju prihvatanja imigranata, uključujući muslimane. “Ako želimo da spriječimo da ljudi budu prijemčivi za lažna obećanja ekstremizma, onda međunarodna zajednica mora da ponudi bolje – i SAD namjeravaju da urade svoj dio’’, rekao je Obama na samitu u Bijeloj kući o borbi protiv ekstremizma. Novinska agencija AP navodi da postoji mnoštvo pokazatelja da su muslimani u SAD bolje integrisani nego u Evropi gdje su često marginalizirani u siromašnim dijelovima gradova. S druge stane u više američkih gradova ima pretežno muslimanskih kvartova srednje klase. ”To je priča za koju ekstremisti i teroristi ne žele da svijet čuje: muslimani uspijevaju i razvijaju se u Americi”, rekao je Obama.
Obama će opet govoriti kasnije tokom dana kada se delegati iz 65 zemalja okupe na zatvaranju samita u State departmentu, prenosi B92.
Borba protiv džihadizma je “naš kolektivni rat, kao međunarodne zajednice”, rekao je u četvrtak u Washingtonu jordanski ministar vanjskih poslova Nasser Judeh, govoreći o “trećem svjetskom ratu”. “Prijetnja s kojom smo suočeni danas je bez presedana”, rekao je Judeh na samitu protiv ekstremističkog nasilja na kojem učestvuju predstavnici 60 zemalja. “Izazovi s kojima se suočavamo danas su kao da je treći svjetski rat”, ocijenio je Judeh pozivajući se na riječi jordanskog kralja. “Ovi teroristi su dokazali da nema granica ili zabrana u njihovim brutalnostima, varvarstvu i divljaštvu. Koliko vremena će svijet ostaviti ovaj fenomen da raste i da se širi?” Jordan je bespomoćno gledao pogubljenje jednog od svojih pilota, kojega je živog zapalila u podrumu džihadistička organizacija Islamska država. Za njegovog šefa diplomatije, ova vrsta grupa “ne pozna nikakve granice, nijednu vjeru, nijednu kulturu, nijednu vjersku pripadnost”. “Svako od nas je jedna meta”. “Ovo je naš rat koliko i muslimanski, nema sumnje, ovo je naš kolektivni rat, kao međunarodne zajednice”, rekao je on. “Džihadističke organizacije imaju priliv hiljada stranih boraca koji dolaze da povećaju njihove redove, dolaze kako iz zemalja s većinskim muslimanima tako i iz zapadnih zemalja. Svi ovi džihadisti su moguća prijetnja za njihove zemlje porijekla kada se vrate”, objasnio je jordanski ministar. On je također naglasio da ekstremističke organizacije imaju “svuda legitimitet kriminalni”, kao u Sidneju, Otavi, Parizu i Kopenhagenu.