Ujedinjeni narodi su suspendirali mirovne pregovore usmjerene ka okončanje petogodišnjeg građanskog rata u Siriji, rekao je specijalni izaslanik UN-a Stefan de Mistura. De Mistura je rekao da je riječ o privremenoj obustavi pregovora zbog nedostatka napretka u prvoj nedjelji pokušaja okončanja sukoba. Do obustave je došlo nakon što je sirijska vlada objavila da je slomila opsadu dva grada sjeverozapadno od Alepa, čime je presječena ključna ruta za snabdijevanje pobunjenika u gradu, objavila je sirijska državna televizija.
“To nije kraj niti je to neuspjeh razgovora”, rekao je Mistura, uz napomenu su obje strane zainteresirane za početak političkog procesa. Pregovori treba da budu nastavljeni kasnije tokom ovog mjeseca.
Svjetski lideri, među kojima i premijer Srbije Aleksandar Vučić, okupiće se u četvrtak u Londonu na konferenciji posvećenoj Siriji i migrantskoj krizi.
Domaćini donatorske konferencije pod nazivom “Podrška Siriji i regionu 2016” su britanski premijer Dejvid Kameron, njemačka kancelarka Angela Merkel, norveška premijerka Erna Sulberg, kuvajtski emir šeik Sabah Al Ahmed Al Sabah i generalni sekretar UN Ban Kimun.
Očekuje se i učešće američkog predsjednika Baraka Obame i ruskog predsjednika Vladimira Putina i predstavnika više od 70 država, nevladinih organizcija.
Donatorska konferencija ima za cilj prikupljanje finansijskih sredstava za dugoročnu ekonomsku pomoć onima koji su raseljeni zbog sukoba u Siriji i podršku zemljama koje su primile migrante.
Na konferenciji će, prema najavama, biti postavljeni ambiciozni ciljevi kada je riječ o obrazovnim i ekonomskim mogućnostima, kako bi se pomoglo izbjeglicama, ali i zemljama koje su im pružile utočiste. Skup dolazi u trenutku kada su u u Beču počeli dugoočekivani pregovori između predstavnika sirijske vlade i dijela opozicije, uz posredstvo izaslanika generalnog sekretara UN Stefana de Misture a mnogi u Evropi sve glasnije upozoravaju da, ukoliko se ubrzo ne pronađe neko rešenje za migrante, preti opasnost da bude ugrožen i sam opstanak EU. Pojedini lideri država-članica Unije ističu da je za rješenje ostalo šest do osam nedjelja, a zemlje koje su primile najviše izbjeglica – Njemačka, Švedska i Austrija, uvode dodatne pogranične mjere kako bi se kontrolisao priliv migranata. Njemačka kancelarka je pod posebnim pritiskom njemačke javnosti, opozicije, ali i koalicionih partnera, koji sa sve manje entuzijazma prihvataju njen otvoreni poziv izbjeglicama izrečen ljetos na početku krize. Konferencija će biti otvorena govorima koorganizatora, a potom će biti održana i plenarna sjednica u dva dijela.
Srbiju će predstavljati premijer Aleksandar Vučić koji je poručio da Srbija neće biti parking za migrante, da neće i nije u mogućnosti da udomi stotine hiljada tih ljudi, ali je spremna da učestvuje u sistemu kvota, iako nema tu obavezu poput članica EU.
Komentarišući nezvanične informacije da će na predstojećoj konferenciji u Londonu dio novca biti namijenjen Srbiji kako bi se jedan broj migranata ovde zadržao, on je rekao da bi tako veliki iznos kao što se pominje značio da će stotine hiljada migranata ostati u Srbiji.
“To nije moguće. Srbija nije parking za bilo koga i ne može to da bude”, poručio je Vučić.
Portal Euraktiv je juče prenio da je jedan od funkcionera EU rekao da će Fond EU za odgovor na sirijsku krizu, poznat kao Madad fond, koji je EU uspostavila u decembru 2014. godine i koji ima na raspolaganju 650 miliona evra, pomoći i da se “izbjeglice zadrže u Makedoniji i Srbiji”.
Kako je nedavno rečeno Tanjugu u kabinetu premijera, Vučić je pozvan da učestvuje konferenciji u zajedničkom pismu britanskog premijera Dejvida Kamerona, njemačke kancelarke Angele Merkel, norveške premijerkse Erne Solberg i kuvajtskog šeika Sabaja al-Ahmeda al-Džabera a-Sabahija i generalnog sekretara UN Ban Kimuna.
S tim u vezi, Vlada Srbije je na sjednici prošle subote donijela odluku da izdvoji 500.000 evra da se preko Unicefa dodijeli za djecu Sirije. Kriza u Siriji traje gotovo pet godina, u sukobima je poginulo, prema procjenama UN, 250.000 ljudi, ranjeno 1,2 miliona.
Humanitarna pomoć je potrebna za 13,5 miliona ljudi, gotovo polovina stanovništva je raseljena, samo u 2015. 1,2 miliona a broj sirijskih izbjeglica trenutno iznosi 4,2 miliona.