Istraživanje koje je provedeno 2014. godine na uzorku od 500 firmi koje su imale direktno učešće u javnim nabavkama pokazalo je da je 20 posto firmi bilo u situaciji da im je neko tražio mito da bi dobili posao na tenderu, rečeno je to danas na okruglom stolu organiziranom povodom završetka projekta “Otvorene javne nabavke u BiH”. Ovaj skup organizirali su Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), Centar za socijalna istraživanja – Analitika i Centar za zaštitu građanskih interesa – Fondacija CPI, a projekt je finansirala Evropska unija.
Kako je kazala menadžerica projekta Nermina Voloder prema izjavama koje su tokom istraživanja dobili od privrednika, korupcija je postala uobičajen način poslovanja u javnim nabavkama, a veoma mali broj njih je spreman da prijavi korupciju i to jer smatraju da njihova prijava ne bi imala rezultate, a neki su izrazili bojazan da bi to imalo posljedice na njihovu kompaniju. Da bi se riješili problemi korupcije u oblasti javnih nabavki, Voloder je istaknula da bi trebalo izraditi bolja i kvalitetnija zakonska rješenja te osigurati transparentniji proces, ali je i hitno potreban veći monitoring i kontrola javnih nabavki unutar institucija. Direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Lejla Bičakčić kao problem u procesu javnih nabavki istaknula je da transparentnost pojasnivši da je gotovo pa nemoguće doći do dokumentacije koja se tiče javnih nabavki, ugovori se štite, a tajnost podataka je a priori postavljena kao prepreka pri prikupljanju osnovnih informacija o javnim nabavkama. “Stoga građani BiH nemaju mogućnost da saznaju koliko se novca godišnje troši na javne nabavke, ali ni da znaju koje su firme učestvovale u javnim nabavkama, a nepoznanica je pozadina firmi, poput vlasničke strukture”, naglasila je Bičakčić.
Rezultati projekta direktno su vezani za Akcioni plan za borbu protiv korupcije u BiH, a cilj je unapređenja sistema javnih nabavki u BiH kroz jačanje transparentnosti i aktivnu ulogu privatnog sektora i civilnog društva. Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Sead Lisak ocijenio je da nema efikasne borbe protiv korupcije bez zajedničkih napora, dodajući da su dva načina borbe protiv ove pojave i to represija i prevencija. Mišljenja je da postoji napredak u sprečavanju korupcije, iznoseći podatak da su 73 bh. institucije izradile planove za borbu protiv korupcije.