Evropska komisija danas je usvojila hitne mjere za suzbijanje masovnog priliva ilegalnih doseljenika naročito iz Afrike i Bliskog istoka, uključujući vojne akcije uništavanja brodova kojima mreže organizovanog kriminala prebacuju ilegalne imigrante u južne zemlje EU.
Visoka predstavnica EU Federica Mogherini je saopćila da će vojne pomorske operacije na obalama Libije biti već od juna sprovođene uz očekivanu saglasnost Vijeća sigurnosti UN-a, poštovanje međunarodnog prava i saradnju s libijskim vlastima koje priznaje EU.
Cilj hitnih mjera EU je da se spriječi gubitak života imigranata u Sredozemnom moru, ali i da se utvrdi koji imigranti koji dođu na teritoriju EU opravdano mogu dobiti azil zbog ratne situacije, životne ugroženosti ili progona u njihovim zemljama porijekla, ali i koji su oni koji moraju biti vraćeni jer nema osnova da dobiju izbjeglički status ili azil.
EU će utrostručiti sredstva za zajedničke Triton i Posejdon operacije nadzora granica u Sredozemlju i izdvojiti 89 miliona eura u tu svrhu, osjetno će biti povećana pomoć članicama EU koje su najviše na udaru masovnog priliva ilegalnih imigranata, a prije svega Italiji, Malti, Grčkoj i Španiji. Usvojen je i program i osigurano 50 miliona eura za smještaj 20.000 doseljenika kojima je potrebna međunarodna pomoć u svim državama EU. Evropski komesar za unutrašnje poslove i migracije Dimitris Avramopoulos je saopćio da će se vanrednim sredstvima od 60 miliona eura ojačati djelovanje evropske agencije za nadzor granica Frontex u vodama Sredozemlja.
Hrvatska bi trebala primiti 315 izbjeglica
Evropski migracijski program uključuje i prijedlog za uvođenje kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama EU-a. Kako prenosi Hina, Hrvatska bi po izračunu Komisije trebala primiti 1,73 posto osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i koji se već nalaze na teritoriju Europske unije te 315 osoba ili 1,58 posto od ukupno 20.000 izbjeglica koje su sada izvan EU-a. Riječ je o dvije mjere: preraspodjeli osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i već se nalaze na teritoriju EU-a te preseljenju izbjeglica iz trećih država u države članice EU-a. Kriteriji za raspodjelu su veličina države, bruto domaći proizvod, stopa nezaposlenosti i broj izbjeglica koje je država već primila.
May: Migrante treba vraćati
Migranti koji prelaze Sredozemno more kako bi ušli u Evropu trebalo bi da budu vraćeni, ocijenila je britanska ministrica unutarnjih poslova Theresa May, objavio je u srijedu Times.
Ovaj stav je iznijela na dan kad je Evropska komisija otkrila akcioni plan za suočavanje s valom migranata koji dolaze preko Sredozemnog mora. Najosporavanija mjera je uvođenje kvota kako bi evropske zemlje podijelile između sebe brigu o migrantima koji bi mogli uživati status izbjeglica.
Ministrica smatra da bi uvođenje kvota samo ohrabrilo opasno prelaženje Sredozemnog mora. “EU treba da uspostavi osigurana prihvatna mjesta u Sjevernoj Africi, s aktivnim programom vraćanja migranata”, izjavila je ministrica, prenosi agencija AFP.