Naoružane grupe u Centralnoafričkoj Republici oslobodile su više od 350 djece vojnika, saopštio je UNICEF. Većina oslobođene djece, koja su predata UNICEF-u, imaju samo 12 godina, a socijalne službe pokušat će da ih povežu s rodbinom ili će ostati u hraniteljskim porodicama, dok njihove ne budu pronađene. “Oslobađanje ove djece, u istom danu, poslije dvije godine žestokih borbi, pravi je korak ka miru”, rekao je predstavnik UNICEF-a Mohamed Malik Fal.
Djeca su oslobođena u regionu Bambari. Riječ je o prvom oslobađanju djece vojnika od kada je izbilo nasilje u Centralnoafričkoj Republici krajem 2012. godine.
UNICEF, međutim, vjeruje da se i na strani kršćana i na strani muslimana još bori oko 6.000 djece, od kojih neka rade kao kuhari ili kuriri, dok su mlade djevojke često seksualno zlostavljane.
Sporazum o oslobađanju djece, naoružane grupe postigle su početkom mjeseca, kada je dogovoreno i da polože oružje, što se ranije završavalo neuspjehom.
Dvadesetosmoro djece umrlo je u jednom selu u Nigeriji od trovanja olovom iz ilegalnih rudnika zlata, objavili su zvaničnici. Od trovanja su oboljele desetine djece, kao i živina stoka. Državni sekretar za zdravstvo Fidelis Nwankwo rekao je da su svi novooboljeli mlađi od pet godina i da je stopa smrtnosti 43 posto, uprkos liječenju.
Još se ne zna kada će početi sanacija terena.
Ilegalno vađenje zlata je unosan posao za siromašne mještane Nigerije, koji, strahujući od posljedica, skrivaju ili negiraju smrtne slučajeve ili oboljevanje od trovanja olovom. Mještani koji donose kamenje u svoje domove i koriste nesigurnu tehniku za preradu rude, izloženi su trovanju.
Stotine nigerijske djece umrle su od trovanja olovom posljednjih godina, a samo u jednom takvom slučaju 2010. je umrlo 400 djece.