Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić negirao je danas navode Tužilaštva BiH da se pokušava miješati u rad ove pravosudne institucije.
Mektić je u Sarajevu kazao novinarima da je saopćenje Tužilaštva BiH u kojem se, između ostalog, navodi kako se “svojim istupima, ministar sigurnosti Dragan Mektić pokušava nametnuti kao ministar i šef policije, ministar pravosuđa i glavni tužilac, te se izravno miješati u rad pravosuđa”, reakcija na njegov intervju dat jednom nedjeljniku. “Dao sam intervju nedjeljniku Dani u kojem sam iznosio svoje mišljenje šta je problem, što ne možemo ozbiljno, dovoljno efikasno da uđemo u borbu protiv korupcije”, kazao je Mektić, odgovarajući na upit novinara da prokomentira saopćenje državnog tužilaštva. Istaknuo je kako još uvijek nema ozbiljne borbe protiv korupcije, nisu postignuti nikakvi rezultati.
“Rekao sam da i nešto što se započelo u nekom policijskom i tužilačkom smislu nema nikakav krajnji rezultat u smislu okončanja istrage ili optužnice. Zapravo da nemamo još uvijek ni jednu ozbiljnu optužnicu, a pogotovo presudu kad je u pitanju korupcija i borba protiv korupcije. Dakle, iznio sam svoje mišljenje o tom pitanju i tom problemu bez da se miješam i namećem, niti sam ja u stanju kao ministar da izvršim bilo kakav, ni politički, ni bilo kakvu drugu vrstu pritiska na Tužilaštvo”, istaknuo je Mektić.
Po njegovim riječima, javnost želi rezultate u borbi protiv korupcije.
“Ne želim da kažem da je samo problem u Tužilaštvu. Rekao sam da je problem jedne opšte političke klime u kojoj nema ambijenta da se riješi, između ostalog, i pitanje korupcije i ratnih zločina itd.”, naveo je ministar sigurnosti BiH. Kazao je da ima problema i u saradnji između Tužilaštva i bezbjednosnih agencija.
“Ne slažu se, da tako kažem, bezbjednosne agencije i Tužilaštvo o načinu i efikasnosti borbe protiv terorizma i istraživanja pojedinih konkretnih krivičnih djela korupcije. Ima propusta i slabosti i na jednoj i na drugoj strani. Postoje i političke slabosti zbog nepostojanja tog ambijenta. Mislim da i jedni i drugi moraju što prije da sjednu i traže efikasnije metode i mehanizme borbe protiv korupcije, ali isključivo pod uslovom da će imati konkretne rezultate”, potcrtao je Mektić.
Po njegovim riječima, konkretni rezultati su optužnice, pravosnažne presude, konfiskacija imovine…
Tužilaštvo BiH oglasilo se danas saopćenjem za javnost u kojem navodi kako se “svojim istupima, ministar sigurnosti Dragan Mektić pokušava nametnuti kao ministar i šef policije, ministar pravosuđa i glavni tužilac, te se izravno miješati u rad pravosuđa, što je apsolutno neprimjereno”.
Komentiranje živih i aktivnih predmeta u Tužilaštvu BiH, neprimjereno je i nedopušteno bilo gdje u demokratskom svijetu, a također smatramo da ministar nije kvalificiran davati mišljenja o unutarnjem ustroju i kadrovskim kapacitetima tužilaštva, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Navedeni medijski istup ministra, Tužilaštvo BiH smatra isključivo političkim potezom u svrhu predstojećih lokalnih izbora, te javnosti poručuje da niko nema pravo s leđa tužilaštva graditi političku kampanju i izbornu utrku, te će se odlučno suprotstaviti ovakvim ili sličnim postupcima.
Svojim istupima, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić pokušava da se nametne kao ministar i šef policije, ministar pravosuđa i glavni tužilac, te se direktno miješa u rad pravosuđa, što je apsolutno neprimjereno, saopšteno je danas iz Tužilaštva BiH.
“Komentarisanje živih i aktivnih predmeta u Tužilaštvu BiH neprimjereno je i nedopušteno bilo gdje u demokratskom svijetu, a također smatramo da ministar nije kvalifikovan da daje mišljenja o unutrašnjem uređenju i kadrovskim kapacitetima tužilaštva. Navedeni medijski istup ministra, smatramo isključivo političkim potezom u svrhu predstojećih lokalnih izbora, te javnosti poručujemo da niko nema pravo sa leđa tužilaštva graditi političku kampanju i izbornu trku, te da ćemo se odlučno suprotstaviti ovakvim ili sličnim postupcima”, navodi se u saopštenju. Iz Tužilaštva BiH ističu da su svi građani pred zakonom jednaki. “Tužilaštvo BiH radi na osnovu zakona i niko neće biti procesuiran ako ne postoje dokazi, niti će bilo ko biti pošteđen krivičnog progona, ako postoje dokazi da je počinio krivično djelo. Nastavljamo naš rad dalje, uz podršku građana i javnosti u BiH, te poručujemo da nećemo podleći bilo kakvim političkim pritiscima”, dodaje se u saopštenju Tužilaštva BiH.