Biber, ili na latinskom, piper nigrum, pored soli nezaobilazni je začin u svim kuhinjama i svjetskim restoranima, porijeklom je iz indonežanskih tropskih šuma.
To je biljka puzavica koja daje bobičaste plodove i moze dostići visinu od deset metara.
Crni biber na prvom mjestu podstiće varenje hrane, eliminiše bakterije u želucu tako da spriječava nadimanje stomaka. I ne samo to, antimikrobno dejstvo bibera spriječava kvarenje hrane začinjene ovim začinom.
Zatim, podstiće sposobnost organizma da apsorbuje hranjive materije, pogotovo beta-karoten i vitamin B.
Upotreba crnog bibera korisna je osobama sa viškom kilograma jer ubrzava metabolizam i sagorijevanje kalorija pa samim tim podstiće mršavljenje.
Ovaj ljekoviti začin sadrži fitohemikalije sa antioksidantnim dejstvom koje se bore protiv nepoželjnih slobodnih radikala u organizmu tako da doprinosi zaštiti tijela od nastanka raka.
Spriječava zadržavanje vode u organizmu tako što podstiće znojenje i izbacivanje mokraće. Čaj od bibera uz odgovarajuće ljekovito bilje korisno je prirodno sredstvo protiv kašlja, kao i mljeveni biber sa medom.
Neka istraživanja pokazuju da je udisanje pare koja sadrži crni biber, djelotvorno za odvikavanje od cigareta.
Eterično ulje crnog bibera upotrijebljeno spolja, ublažava bolove kod artritisa, podstiće cirkulaciju, umanjuje celulit, opusta mišiće, umiruje grčeve i suzbija akne.
Crni biber veoma je zastupljen i visoko cijenjen sastojak za pripremu lijekova u indijskoj medicini (ajurveda) što znači da su njegova ljekovita svojstva na zavidnom nivou.
S obzirom da je crni biber jedan od najcesce upotrebljavanih zacina u svakodnevnoj ishrani i da se dodaje mnogim jelima ako zelimo u potpunosti da uzivamu u njegovom mirisu i ukusu, najbolje je da ga sameljemo neposredno pre upotrebe. Pri kupovini bibera treba obratiti paznju na to da su krupnija, teza i zrna pravilnijeg oblika boljeg kvaliteta od onih koja to nisu.