Francuska ne dovodi u pitanje evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, ali želi biti sigurna da uvjeti postavljeni za pregovore budu ispunjeni te da se sam proces pokaže korisnim, s dobrim rezultatima na terenu što je prije moguće, izjavila je u četvrtak u Zagrebu francuska državna sekretarka za Evropu Amelie de Montchalin.
To je rekla nakon sastanka s premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem, osvrćući se na odluku Pariza da na nedavno održanom Evropskom vijeću ne podrži početak pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, prenosi Hina.
“Francuska ima jasno stajalište prema evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, predana je tome niz godina i to uopće ne dovodi u pitanje. Samo želimo biti sigurni da će uvjeti koji su postavljeni za početak pregovora biti ispunjeni i stalo nam je da se sam proces pokaže kao koristan i ljudima donese prave rezultate, pravi ishod na terenu što je prije moguće”, rekla je Montchalin.
Prema njenim riječima, pregovarački proces nije puko ispunjavanje upitnika, nije samo pravni i administrativni proces nego proces koji donosi “evropsku dodanu vrijednost na terenu”.
Frustrirajući proces
“Proces pristupnih pregovora vrlo je dug i frustrirajući i to vidimo u Srbiji i Crnoj Gori i svjedoci smo da ishod procesa, koji je već sada vrlo dug, nije na nivou očekivanja tih zemalja i ljudi, kao ni na nivou evropskih očekivanja”, ocijenila je francuska visoka zvaničnica, ističući da Francuska vidi “hitnu potrebu za snažnijim ekonomskim i društvenim razvojem te razvojem na području obrazovanja i inovacija”.
“I taj razvoj očekujemo sada, a ne za 15 godina”, kazala je.
Također je rekla da Francuska na Evropskom vijeću održanom 17. i 18. oktobra nije stavila veto ni na jednu odluku nego da je bilo mnogo stajališta u vezi s daljnjim proširenjem EU-a i pristupanju zemalja u evropski blok.
“To nije bio slučaj u kojem je Francuska bila sama protiv drugih i to nije način na koji radimo. Realnost je da na tim raspravama nije bilo konsenzusa”, podsjetila je državna sekretarka.
Kad je riječ o utjecaju stranih zemalja na regiju, kazala je da Evropa mora raditi na svojoj suverenosti, koja ne podrazumijeva samo vojnu moć nego je to i pitanje investicijskih kapaciteta, postavljanja svoje infrastrukture s evropskim kompanijama.
“Suverenost također znači biti sposoban djelovati zajednički. Strani utjecaji događaju se stalno, pa tako i u ovom trenutku. A događaju se i u zemljama EU-a i sam proces proširenja neće te utjecaje zaustaviti, oni neće nestati”, kazala je Montchalin, odbacivši kritike da je neotvaranje pregovora s dvije zemlje greška koju bi Evropa mogla skupo platiti jer će u tom području porasti utjecaj globalnih sila, poput Rusije, Kine i Turske.
Evropska sigurnost
Također smatra da izostanak zelenog svjetla za početak pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom neće ugroziti evropsku sigurnost.
Govoreći o sigurnosti, Montchalin smatra da EU mora znati analizirati svijet takav kakav je kako bi sama odlučila šta će preduzeti.