Dom naroda Parlamenta FBiH odobrio je na današnjoj sjednici u Sarajevu imenovanje sutkinje Mirjane Čučković u Vijeće za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, koje djeluje u Ustavnom sudu FBiH.
Nakon toga je na sjednici Doma naroda otvorena tačka dnevnog reda koja se odnosi na set antikoruptivnih zakona, predloženih iz Vlade premijera Nermina Nikšića.
To su Zakoni o sprečavanju korupcije i organiziranog kriminala, Zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine, kao i odgovarajuće izmjene u krivičnom zakonodavstvu FBiH te dopuna Zakona o sudovima.
Ove zakone delegatima obrazlaže federalni ministar pravde Zoran Mikulić.
15:38 – Set antikoruptivnih zakona na dnevnom redu Doma naroda
U Domu naroda Parlamenta FBiH u Sarajevu počela je vanredna sjednica za čiji dnevni red je predložen set antikoruptivnih zakona kojim Vlada premijera Nermina Nikšića najavljuje odlučnu borbu protiv korupcije, organizovanog i drugih oblika teškog kriminala u FBiH.
U setu tih propisa predloženi su Zakon o sprečavanju korupcije i organizovanog kriminala, Zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine kao i odgovarajuće izmjene u krivičnom zakonodavstvu FBiH.
Sve te propise odobrio je Predstavnički dom, a da bi stupili na snagu, potrebna je i podrška Doma naroda.
Zaključak o stanju boračkih prava
Na osnovu prijedloga komisije čiji su članovi tri člana iz svakog konstitutivnog naroda, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH donio je na današnjoj sjednici u Sarajevu 14 zaključaka kao epilog prošlomjesečne rasprave o stanju boračkih prava u FBiH, obavljene uz analizu dosadašnje primjene zakona o reviziji korisnika boračkih naknada.
Zaključke je komisija predložila danas usuglašeno, što joj nije pošlo za rukom u proteklih mjesec dana, a njen četvrti član iz Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata Ismar Bratić izrazio je rezervu prema jednom od zaključaka koji glasi da u roku od 30 dana, sastav timova za reviziju (korisnika boračkih naknada) treba uskladiti s odgovarajućim zakonom i pravilnikom.
Bratić se s tim ne slaže jer su i sadašnji revizorski timovi, kaže, imenovani u skladu sa zakonom.
Svih 14 zaključaka bit će objavljeno u Službenim novinama.
Aner Žuljević iz delegatskog kluba ostalih naroda rekao je novinarima da su oni neprovodivi i doneseni u svrhu predizborne kampanje, kao i da to što će biti objavljeni u Službenim novinama ne znači i da su zakoniti.
Prvi od zaključaka nalaže da u roku od 30 dana treba formirati tim za koordinaciju revizije u skladu sa zakonom i pravilnikom o formiranju i radu revizorskih timova.
Također treba uskladiti sve zakone koji reguliraju braniteljsku oblast s presudama Ustavnog suda FBiH i bez odgađanja otkloniti sve posljedice koje su nastupile do presuda tog suda.
U dogovoru s Vladom ZHK, u roku od 15 dana ukloniti prepreke reviziji, izvršiti povrat pečata u grupe za vojnu evidenciju i uspostaviti isplate korisnicima invalidnina s područja ove županije, zaključeno je također.
Narednim zaključkom je naloženo donošenje do 31. jula zakona o jedinstvenom registru pripadnika oružanih snaga i korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite, uz korišćenje precizne ratne evidencije svih boračkih kategorija.
Nacrt zakona o demibiliziranim borcima treba dostaviti u parlamentarnu proceduru u roku od 45 dana, a od 7.do 15. jula izmjene i dopune Zakona o povoljnijem penzioniranju branilaca.
Federalnoj vladi je jednim od zaključaka naloženo da u dogovoru s kantonalnim vladama donese program zapošljavanja braniteljske populacije.
U roku od 30 dana treba početi izmjene i dopune Zakona o pravima branilaca i njihovih porodica na način da se u postupku utvrđivanja stepena invaliditeta za ranjavane i zarobljavane borce ne može utvrditi postotak invalidnosti manji od 20 posto.
Do 31. jula Parlamentu Federacije BiH treba dostaviti informaciju o stanju zaposlenosti pripadnika boračke populacije u odnosu na ukupan broj zaposlenih u javnim preduzećima, javnim ustanovama, organima i tijelima uprave na nivou FBiH sa stanjem na dan 31.12. 2013.godine, zaključeno je također.