Kremlj tvrdi da nema informacije o vjerodostojnosti izvještaja koji je danas objavila nevladina organizacija ”Amnesti Internešenal”, a u kojem se navodi da se mnogi ruski vazdušni napadi u Siriji mogu smatrati ”ratnim zločinima”.
”Nemamo informaciju o takvim incidentima kao ni o vjerodostojnosti takvih navoda”, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, dodavši da Kremlj još nije vidio sporni izveštaj.
Kako navodi agencija Tas s, Peskov je saopštio da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu dužan da, u svojim redovnim obraćanjima novinarima, govori o toj temi.
”Ovi detalji vezani su za operacije o kojima jedino Ministarstvo odbrane ima potpune informacije”, naglasio je Peskov.
Direktor ”Amnestija” za Bliski Istok i Sjevernu Afriku Filip Luter je naveo ranije danas u saopštenju da je u ruskim vazdušnim napadima u Siriji ubijeno stotine civila, te da se takvi napadi možda mogu smatrati ratnim zločinima.
“Čini se da su u nekim napadima direktno ciljani civili ili civilni objekti, tako što su gađane stambene oblasti u kojima nema vojnih ciljeva, pa ni medicinskih ustanova, što je rezultovalo pogibijom i povredama civila”, izjavio je Luter.
Ta organizacija je navela da ruske vlasti “tvrde da njihove oružane snage gađaju samo terorističke mete. Nakon nekih napada oni su na izvještaje o civilnim žrtvama odgovorili tako što su negirali da su ubili civile, a poslije nekih drugih izvještaja se prosto nisu oglašavali”.
U jednom od najsmrtonosnijih napada, kako tvrdi “Amnesti”, ispaljena su tri projektila na pijacu u gradu Ariha, pri čemu je poginulo 49 civila.
Međunarodna organizacija “Amnesti internešenel” (AI) optužila je Rusiju da je kasetnim i nenavođenim bombama gađala civilna područja u Siriji, kao i da je u ruskim zračnim napadima ubijeno najmanje 200 civila. Izvještaj AI se fokusira na napade u provincijama Homs, Idlib i Alepo u periodu od 30. septembra, kada je Moskva zvanično počela zračnu kampanju u Siriji, do kraja novembra. “Neki ruski zračni napadi su izgleda bili direktno usmjereni na civile ili civilne objekte, ciljajući naseljena područja bez očiglednih vojnih meta ili zdravstvenih ustanova, što je za posljedicu imalo ubijene ili povrijeđene civile. Takvi napadi bi mogli biti ravni ratnim zločinima”, rekao je Filip Luter, direktor programa AI za Bliski istok i sjevernu Afriku.