U Hrvatskoj građanska inicijativa ‘U ime obitelji’ počela je prikupljati potpise za referendum kojim bi se trebao mijenjati izborni zakon. Građanima poručuju – birajmo sposobne, a ne podobne zastupnike i birajmo ih imenom i prezimenom.
Građani inicijativu mogu potpisati do 5. oktobra u 750 mjesta, na 2000 lokacija. Traži se biranje zastupnika imenom i prezimenom, spuštanje izbornog praga s 5 na 3 posto, smanjenje broja izbornih jedinica, uvođenje elektroničkog i dopisnog glasovanja, da 3000 potpisa bude preduvjet za kandidaturu izvanparlamentarnih stranaka i da stranke mogu koalirati tek nakon izbora.
Za razliku od prvog referenduma, o braku, ‘U ime obitelji’ ovaj put nema potporu najjačih političkih stranaka, kao ni glavne opozicione stranke. No zato su je dobili od Hrvatske biskupske konferencije, koja je dopustila prikupljanje potpisa ispred crkvi.
U Splitu, pred crkvom Gospe od zdravlja, intervenirala je policija i utvrđivala identitet osoba koje su na štandovima Udruge ‘U ime obitelji’ prikupljale potpise građana. U policiji kažu da su reagirali na zahtjev komunalnog redarstva koji su naložili pomicanje štanda s javne površine na crkveni teren. Splitski gradonačelnik Ivo Baldasar odgovorio je na optužbe da sprečava Splićane da se očituju o raspisivanju referenduma. Objasnio je da je inicijativi ‘U ime obitelji’ odobreno samo četiri mjesta za postavljanje štandova – ‘Dobili su isto što i drugi’, kazao je.
SDP i HDZ inicijativu su ocijenili lošom za Hrvatsku, tvrdeći da bi istodobno smanjivanje izbornog praga i zabrana predizbornog koaliranja mogli rezultirati raslojavanjem u Saboru te otežati sastavljanje Vlade i donošenje odluka. Uvjereni su da bi, izmijeni li se Ustav na temelju referendumskog pitanja koje predlaže ‘U ime obitelji’, u Sabor ušli deseci malih stranaka, koje bi onda konkurirale za sastavljanje Vlade, čime bi se taj proces mogao beskrajno oduljiti.