Tuesday, 16. April 2024.
Unsko-sanski kanton 3° C Snow
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

1. Septembra. 2014. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno, Vijesti
Počinje nova školska godina: Brojne klupe ostaju prazne – Troškovi opremanja školarca skoro pola prosječne plaće

Iako je nova školska godina u Bosni i Hercegovini zvanično počela, mnoge đačke klupe ostale su prazne. Nastava odgođena za učenike u HNK-u i poplavljenim područjima. Na početak nastave uticale su majske poplave, koje su pogodile veći dio države i nanijele štetu školskim objektima. Za učenike osnovnih i srednjih škola u Federaciji, čiji su objekti oštećeni, nastava je uglavnom odgođena do 15. septembra, a ovakvih objekata ima u Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom, Posavskom i Unsko – sanskom kantonu. Samo u Maglaju, oko 2 hiljade 200 osnovaca i srednjoškolaca u školu neće krenuti do polovine septembra.

Nastava neće početi ni u svim osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj. Alternativni nastavni programi biće provedeni za učenike šest škola čiji su objekti devastirani i to u Doboju, Čelincu, Gradišci i Prnjavoru, ali nije saopšteno da li je riječ o aktivnostima na kojima je prisustvo učenika obavezno. Klasična nastava u ovim školama počeće tek po okončanju rekonstrukcije školskih objekata.

Alternativne nastavne aktivnosti odvijaće se i u šatorima pod, nadajmo se, vedrim nebom, a svaki taj šator raspolagaće sa cisternama za vodu i pokretnim toaletima.

Nastava u novoj 2014./2015. školskoj godini u osnovnim i srednjim školama odgođena je i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu gdje je početak nastave, prema Odluci Vlade tog kantona, najavljen za 8. septembra.

Troškovi opremanja školarca skoro pola prosječne plaće

Za sve učenike kojima će u ponedjeljak biti prvi dan nastave cijene udžbenika ostale su iste – za osnovce 10, a za srednjoškolce 15 maraka. Ukupni troškovi za opremanje djeteta u školu dosežu i pola prosječne plaće u Federaciji. Nakon uvida u spisak odobrenih udžbenika, već objavljen u svakoj od škola, za roditelje počinje najskuplji mjesec u godini – septembar. Većina njih se pita kako potrošiti što manje, a ne uskratiti djetetu ono što mu treba. Oni koji za komplete udžbenika ne mogu izdvojiti od 60 do 200 maraka, a takvih je većina, spas će potražiti u kupovini već korištenih knjiga po cijeni od pet maraka. Djeca u stanju socijalne potrebe i ove godine će dobiti besplatne udžbenike. Projekt koji je, između ostalog, podržalo i s namjenskih 700.000 maraka resorno ministarstvo FBiH, u Kantonu Sarajevo će uz sve prvačiće, obuhvatiti učenike šestog i sedmog razreda osnovne škole. Radne sveske, kažu nadležni, nisu obavezne, jer štednja mora biti imperativ za ionako preteško vrijeme.

“Zahtjevi škola su veliki, sredstva su ograničena tako da smo već dali uputu školama da će djeca dio knjiga dobiti, drugi dio se nalazi u velikom broju škola u školskim bibliotekama”, kaže Lamija Husić, stručna savjetnica u Ministarstvu obrazovanja, nauke i mladih KS-a. Iako se s konceptom “jedan udžbenik – jedan nastavni predmet” pokušalo stati u kraj izdavačkom haosu i putem superrecenziranja udžbeničkih rukopisa povećati njihov kvalitet, analize pokazuju da devetogodišnje osnovno obrazovanje treba hitne promjene. Revizija eksperimenta koji je započeo još 2003. podrazumijeva otklanjanje viška informacija, preklapanja gradiva, uspostavu novog sistema ocjenjivanja, s akcentom na rezultate učenja, nikako greške i nebuloze.

“To se ne može kvalitetno riješiti bez adekvatne saradnje s Agencijom za predškolsko i osnovno obrazovanje na novou države jer naša težnja i želja jeste da se nastavni plan i program – zajednička jezgra i sve ostalo definiše na novou države”, ističe Nadija Bandić, pomoćnica Ministra obrazovanja i nauke FBiH.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision