NATO snage sutra počinju najveće vojne vježbe u više od deset godina u kojima će učestvovati oko 36.000 vojnika, uglavnom u Italiji, Španiji i Portugalu.
Pored kopnenih i vazdušnih vježbi predviđene su i pomorske vježbe u Atlantiku i u Sredozemlju.
Scenario za vježbe uključit će sve sadržaje modernog ratovanja, ali i protivraketnu odbranu, ciber napade i “hibridno ratovanje” sa operacijama propagande, u augustu je najavljujući manevre rekao francuski general Jean-Paul Palomeros, vrhovni komandant savezničkih snaga za reformu NATO.
Palomeros je rekao da vježbe NATO snaga nisu konkretno povezane s krizom u Ukrajini i s rastućom napetošću s Rusijom, ukazujući da je odluka o tim vježbama doneta na samitu alijanse 2012. godine u Chicagu kada je partnerstvo sa Rusijom bilo odlično.
Mada je održavanje ove vojne vježbe planirano odavno, one podržavaju politiku jačanja vojnih manevara koju je Alijansa usvojila na samitu u Velsu u septembru 2014. zbog ukrajinske krize.
Zbog ruskog pripajanja Krima, zatim početka sukoba proruskih separatista na istoku Ukrajine u proljeće 2014. NATO je prekinuo svaku praktičnu saradnju sa Rusijom.
Alijansa je također pojačala pomorske i vazdušne patrole na svom istočnom krilu i reformisala trupe da mogu da intervenišu brže u slučaju krize.
Operacije na terenu za manevre Trident počet će u Italiji 21. oktobra, a prve dvije sedmice vježbi bit će posvećeno simulacijama konfliktnih situacija i intervencijama na računarima.
U vježbama će učestvovati oko 36.000 vojnika iz više od 30 zemalja, uključujući 28 zemalja NATO i zemlje-partnere Alijanse.