Ljetno računanje vremena počinje danas, 31. marta, pomjeranjem kazaljke na satu za jedan sat unaprijed, na način da će se vrijeme u dva sata računati kao tri sata.
Ovo bi moglo biti jedno od zadnjih pomicanja sata, s obzirom da je Evropski parlament podržao prijedlog direktivе о njegovom ukidanju.
Svrha ljetnog računanja vremena je ekonomske prirode jer se smatra da se dodavanjem jednog sata periodu dnevnog svjetla povećava produktivnost i smanjuju troškovi za rasvjetu, piše Anadolija.
Prva je ljetno računanje vremena, od 30. aprila do 1. oktobra 1916. godine, uvela Njemačka za vrijeme Prvog svjetskog rata. Ljetno računanje vremena u bivšoj SFRJ uvedeno je 27. marta 1983. godine.
Evropski parlament izglasao je prije nekoliko dana ukidanje zimskog i ljetnog računanja vremena. Zemlje članice Evropske unije do aprila 2020. trebaju odlučiti da li će uvesti trajno zimsko ili ljetno računanje vremena, a sezonsko računanje vremena bit će ukinuto 2021. godine.
U anketi koju je prošle godine provela Evropska komisija, a ticalo se mišljenja o ukidanju zimskog i ljetnog računanja vremena, učestvovalo je 4,6 miliona ljudi.
Čak 84 posto ispitanika protivili su se ovakvom računanju vremena.