Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko predstavio je danas naciji svoj mirovni plan za istok zemlje. U 12-minutnom govoru, koji je u toku noći proslijeđen televizijama za jutarnje emitovanje, Porošenko je rekao da je spreman da razgovara sa onima koji su se “prevarili” usvojivši separatističke stavove.
“Izuzetak su, naravno, oni koji su bili umiješani u terorizam, ubistva ili mučenja”, poručio je Porošenko, koji je 7. juna preuzeo funkciju šefa države i koji ima podršku Zapada. On je rekao da garantuje veću bezbjednost za sve učesnike pregovora, za sve koji žele da “umesto jezika oružja, usvoje jezik argumenata”. Prema mirovnom planu, čije su dijelove u petak objavili neki mediji, predviđeno je i formiranje koridora koji bi se omogućilo da se ruski plaćenici, kada polože oružje, vrate u Rusiju. “Scenario mira je naš glavni scenario. To je naš plan A”, naveo je Porošenko. Ukrajinski predsjednik je, međutim, upozorio da oni koji žele da zloupotrijebe mirovni plan da bi dobili na vremenu i regrupisali snage treba da znaju da postoji i plan B. Jedan od vođa prorusih pobunjenika rekao je da su napori Porošenka “beznačajni” sve dok ne podrazumijevaju i potpuno povlačenje ukrajinskih snaga sa istoka Ukrajine i priznavanje nezavisnosti. Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije se pozitivno izrazio o mirovnom planu ukrajinskog predsednika.
Ruski predsjednik Vladamir Putin podržao je ukrajinske planove za prekid vatre sa proruskim pobunjenicima na istoku Ukrajine i pozvao obje strane da obustave sve vojne operacije, saopćeno je iz Kremlja. U saopćenju se ističe da je Putin “pozvao suprotstavljene strane da obustave sve vojne aktivnosti i sjednu za pregovarački sto”. Dodaje se da Putin podržava odluku ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka da naredi ukrajinskim vojnicima da se drže jednostranog prekida vatre. Porošenko je objavio jednonedjeljni prekid vatre kao prvi korak u širem mirovnom planu koji bi uključio i amnestiju za proruske separatističke borce. Putin je, međutim, naveo da, bez akcije usmjerene na početak pregovora, taj plan “nije održiv i realističan”. Ukrajinski vojnici pokušavaju da potisnu separatiste koji su osvojili vladine zgrade i proglasili nezavisnost u istočnim regionima Donjecka i Luganska, nedaleko od granice sa Rusijom. Ukrajina i SAD su optužile Rusiju da podržava pobunjenike, i time što ih je snabdijevala naoružanjem. Moskva, pak, tvrdi da ne podržava ni na koji način pobunjenike, a da Rusi koji se bore na strani separatista na istoku Ukrajine to čine kao privatna lica. SAD i evropski lideri pozvali su Rusiju da odigra konstruktivnu ulogu u smirivanju konflikta i da obustavi, ono što su nazvali, podrškom pobunjenicima. SAD i Evropa su uveli sankcije ruskim zvaničnicima za koje smatraju da su umiješani u sukob na istoku Ukrajine, izbjegavši da ih uvedu čitavim ekonomskim sektorima, što bi se, kako su ocijenili analitičari, negativno odrazilo i na njihove privrede.