Samit Rusije i Turske u Sankt Peterburgu poslao je poruke da Evropa “više nije centar sveta” i da Turska, pored SAD-a, ima u planu “drugačije strateške opcije”, naveo je u svojoj analizi italijanski sedmičnik L'Espresso, a prenio Sputnjik. L'Espresso također navodi da je “ozlojeđenost Zapadom” glavni razlog približavanja Rusije i Turske, a primarni cilj Moskve jeste redefinisanje postojećeg sistema “savezništva”, koji je u dubokoj krizi i pun protivrječnosti.
Rusija želi i veći utjecaj na Bliskom istoku, dok Turska nastoji “izaći iz izolacije” u kojoj se našla zbog reakcije svoje vlade na nedavni pokušaj vojnog udara, piše italijanski list. Ankari je potrebno što je više moguće saveznika u regiji, u kojoj je okružena ratom razorenom Sirijom i sve utjecajnijim šiitskim Iranom.
U analizi se također podsjeća na nedavni komentar turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana o odnosima Turske i EU-a, u kojem je on za francuski list Le Monde kazao da EU “zamajava Tursku 53 godine i ne prestaje to činiti”. Rusiju i Tursku, navodi L'Espresso, zbližava neuspjeh u pokušaju približavanja EU, kako je to nedavno ocijenio i Andrej Kortunov, generalni direktor ruskog Savjeta za međunarodne poslove. Kortunov je kazao da je glavna tačka spajanja Rusije i Turske upravo nezadovoljstvo Zapadom, što bi mogla biti “snažna protivteža” međusobnim nesuglasicama između dvije zemlje, među kojima je i različit stav prema sirijskom predsjedniku Bašaru el-Asadu, kojeg Moskva podržava, dok Ankara traži njegov odlazak s vlasti.
Prema njegovim riječima, iako Rusija podržava pobunjeničku Radničku partiju Kurdistana, koju Turska smatra terorističkom organizacijom, od te podrške bi mogla odustati u slučaju da Ankara prizna autonomiju kurdske zajednice po završetku oružanog sukoba. L'Espresso citira i Kortunovljevu izjavu da najveći izazov u regiji predstavlja kriza u odnosima između Turske i Irana, kao i da “nije slučajno” što se Erdoan, prije sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu, sastao s iranskim i azerbejdžanskim liderima u Bakuu.
Odnosi Turske, Irana i Azerbejdžana zategnuti su zbog oružanog sukoba u Nagorno-Karabahu, iako su tenzije ublažene nakon dolaska Hasana Rohanija na čelo Irana, što je rezultiralo izvjesnim diplomatskim pomacima i moglo bi biti nova etapa na relaciji Ankara-Teheran, tvrdi L'Espresso.
Moskva, Ankara i Teheran, navodi dalje italijanski sedmičnik, uložit će napore u konačno rješenje krize na Bliskom istoku, što ni SAD ni EU nisu mogle predvidjeti kada je prije godinu potpisan nuklearni sporazum s Iranom i ublažene ekonomske sankcije toj zemlji.
Sastanak Erdoana i Putina poslao je Washingtonu i Bruxellesu poruke da “Evropa više nije centar svijeta” i da Turska, pored SAD-a, u planu ima i “druge strateške opcije”.
L'Espresso navodi i da se EU nalazi u novoj situaciji u kojoj bi morala “brže i efikasnije” donositi prave odluke, kao i da su trenutna savezništva u svijetu daleko od sigurnih i stabilnih i da su promjene na međunarodnom planu neminovne.
Rusija i Turska, dodaje L'Espresso, stoga slijede princip “konstruktivnog diplomatskog oportunizma” i nastoje izvući maksimum iz trenutnih okolnosti, ostavljajući po strani uobičajena uvjerenja i tradicionalne saveze.
Za takvu strategiju potrebno je mnogo originalnosti, svojstva koje je među zapadnim političkim liderima dugo zaboravljeno, zaključuje L'Espresso.