Ugovori o finansiranju/sufinansiranju programa i projekata u oblasti nauke u 2014. godini u Federaciji BiH potpisani su u sjedištu Vlade Federacije BiH. Ugovore su potpisali federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić i rektori te ovlašteni predstavnici osam javnih visokoškolskih i naučnih ustanova u Federaciji BiH. Za ove je namjene Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke u budžetu za 2014. godinu izdvojilo više od milion i 300.000 KM. Ugovori su potpisani za svih šest javnih univerziteta u FBiH – Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet “Džamal Bijedić” Mostar, Sveučilište u Mostaru, Univerzitet u Bihaću, Univerzitet u Zenici i Univerzitet u Tuzli, te Franjevačku teologiju Sarajevo i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu. Ministar Damir Mašić istaknuo je na konferenciji za medije da su ugovorima obuhvaćeni programi podrške izdavanju naučne literature i referentnih časopisa, naučnog usavršavanja, međuinstitucionalne naučno-tehničke saradnje međunarodnog karaktera, organizacije domaćih i međunarodnih naučnih skupova i istraživanja od značaja za Federaciju BiH, te sufinansiranja istraživačkog rada i studijskih boravaka.
Također, ugovori se odnose i na projekte i programe opremanja naučnih ustanova u smislu uređenja prostora i nabavke prioritetne opreme za naučnoistraživački rad. – Na osnovu pozitivnih iskustava iz prošle godine, Ministarstvo je i ovaj put u proces raspodjele sredstava uključilo akademsku i naučnu zajednicu te je podrška dodijeljena putem ugovora, bez javnog poziva, direktno javnim visokoškolskim i naučnim ustanovama u FBiH – istaknuo je on. Ponovio je cilj Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke da se ulaganjem u nauku stvore preduvjeti za brže uključenje BiH u krug zemalja regiona i Evropske unije opredijeljenih za izgradnju društva zasnovanog na znanju. Rektor Univerziteta u Sarajevu Muharem Avdispahić ocjenjuje da je riječ o značajnoj podršci interventne naravi da bi se održalo istraživanje koje u BiH još počiva na entuzijazmu pojedinaca. – Suštinsko pitanje za ovu državu je finansiranje i ulaganje u nauku i istraživanje. To je put za izlazak iz krize prepoznat i na tlu Evrope, a posebno za zemlje u tranziciji. Potrebna nam je nova strategija na nivou države. Ako je vanjski dug BiH u šest godina udvostručen, a ne vidimo da je napravljen ikakav pomak posebno u oblasati nauke, onda to vodi u bespuće – naglasio je on.
Direktor Discipline za nauku, razvoj i edukaciju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Zoran Hadžiahmetović smatra da će dodijeljeni novac biti dobra podrška za projekte ove ustanove planirane za ovu godinu. – Imamo nekoliko programa u okviru kliničkog istraživanja, a ova će sredstva biti usmjerena za izdavačku djelatnost Medicinskog žurnala, koji publiciramo već petnaestak godina – kazao je on. Na nivou BiH iz GDP-a godišnje se za naučnoistraživačku oblast izdvaja manje od 0,1 posto sredstava.