Monday, 25. November 2024.
Unsko-sanski kanton 3° C Scattered Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

21. Septembra. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijesti
POTREBNO UNAPRJEDITI VLADAVINU PRAVA I KRIVIČNI ZAKON BiH

Da bi se povećala efikasnost rada pravosuđa u Bosni i Hercegovini i vratilo povjerenje građana u pravosudni sistem potrebno je izvršiti određene izmjene i dopune materijalnog i procesnog prava iz oblasti krivičnog zakonodavstva, rečeno je danas tokom javne rasprave o tom pitanju.

Ovaj skup organiziran je u okviru USAID-ovog projekta “Održivost civilnog društva”, sektor pravosuđa, koji implementira Forum građana Tuzla u saradnji s Helsinškim odborom za ljudska prava Banja Luka, a preporuke za izmjene ovog zakonodavstva rezultat su rada ekspertne radne grupe koju su činili predstavnici sudskih i tužilačkih strukovnih organizacija.  

Predsjednik Foruma građana Tuzle Vehid Šehić pojasnio je da je cilj ovog projekta pravosuđe i sudsku vlast učiniti nezavisnom, profesionalnom, efikasnom i odgovornom jer bez nezavisnog pravosuđa ne može se govoriti o pravnoj državi i vladavini prava.

Podsjetio je na činjenicu da u BiH, zbog složene strukture vlasti, pravosuđe na nivou države nije povezano s pravosuđima na nivou entiteta što može stvoriti ambijent da građani ove države imaju nejednak pristup pravdi.

Kako je istaknuo, nezavisnost pravosuđa se ogleda i u načinu finansiranja te bi u tom smislu trebao postojati sudski budžet na nivou države i entiteta koji neće ovisiti o političkoj volji onih koji usvajaju ovaj finansijski dokument.

– To je posebno karakteristično za Federaciju gdje kantoni finansiraju kantonalne sudove i tužilaštva kao i osnovne sudove. Finansiranje bi trebalo biti na nivou Federacije jer bi se iz jednog budžeta trebali finansirati svi – naglasio je.

Šehić je dodao da je  cilj vratiti povjerenje građana u sudsku vlast koje je poljuljano, a naročito problematičnim je ocijenio činjenicu da u BiH više od 80 odluka Ustavnog suda BiH nije provedeno zbog čega treba sve pozvati na odgovornost.

Smatra da bi se odgovornost mogla uvesti na način da se ustavnim sudovima daju instrumenti za provođenje svojih odluka, ukoliko to zakonodavna vlast ili onaj koji je dužan da to implementira ne učini u šestomjesečnom zakonom propisanom roku.

Direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH Arben Murtezić naglašava da je nužno otvoriti dijalog  struke, građana i nevladinih organizacija  te sagledati koje su to mogućnosti za reformu pravosuđa jer paušalne ocjene da u pravosuđu ništa ne funkcionira ne doprinose nikome.

– Imali smo reformu pravosuđa koja je dala neke rezultate, ali je sada vrijeme da se sve sagleda i vidi trenutno stanje. To je proces koji treba pratiti i ove preporuke jer su one dobra osnova za daljnji rad – stav je Murtezića.

Federalna tužiteljica i predsjednica Udruženja tužilaca BiH Hajrija Hadžiomerović-Muftić podsjetila je da je 2003. izvršena reforma pravosuđa, ali kroz primjenu se pokazalo da pojedine institute treba prilagoditi da bi se postigla veća efikasnost i djelotvornost postupka i dala veća prava oštećenima, ali i prava zagarantirana Evropskom konvencijom za optužene u krivičnom postupku.

Dodaje da je ostvarivanje prava oštećenog uglavnom povjereno tužiocu te ukoliko je tužilac dovoljno educiran i senzibilan posvetit će veću pažnju, međutim, predmeti se gomilaju, a naročito kada su u pitanju krivična djela do pet godina.

– Išli smo na to da se daje mogućnost odgađanja krivičnog gonjenja u tim predmetima uz ispunjenje određenih uvjeta, slijedeći praksu zemalja susjedstva. Također, predlažemo da se prije potvrđivanja optužnice uključe optuženi i branioci da bi se izbjegle nejasnoće i da se ide u glavni pretres koji dugo traje, postupak se odugovlači što stvara negativnu percepciju javnosti – zaključila je tužiteljica.

U drugoj fazi implementacije ovog projekta, najavljeno je danas, fokus će biti na Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću jer, kako je istaknuto, neprihvatljivo je da sudije biraju i sudije i tužioce, a trebalo bi uvesti praksu kakva je u susjednim zemljama, da sudije biraju sudije, tužioci tužioce.

federalna.ba/Fena

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision