Danas, 8. marta, obilježava se Međunaradni dan žena Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća žena.
Prvi Dan žena je obilježen 8. marta 1909. u SAD deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Između ostalih važnih historijskih događaja, njime se obilježava i požar u tvornici “Triangle Shirtwaist” Njujorku 1911. godine kada je poginulo više od 140 žena.
Ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena pojavila se prvi put početkom 20. stoljeća u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uvjeta. Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. marta 1857. u Njujorku.
Značenje i smisao Međunarodnog dana žena su danas prilično ispražnjeni i izmijenjeni pa ga mnoge žene više i ne doživljavaju kao „svoj“ dan. Osmi mart je prestao da bude poziv ženama da se bore za svoja prava, već predstavlja dan kada muškarci izražavaju posebnu „pažnju“ prema njima, poklanjaju im cvijeće, kupuju poklone, izvode na večeru i sl. Štaviše, pretvorio se u svoju suprotnost, jer se slavi kao dan kada treba pružiti pažnju ženi koja nas je rodila, othranila, vaspitala, umjesto na podsjećanje na dan kada su žene odlučile da se bore za svoja prava. Osmi mart, ipak, kao što se iz izloženog može vidjeti, ima mnogo dublji, revolucionarniji i humaniji karakter od današnjeg značenja.
Crveni karanfili su sigurno najpoznatiji simbol Dana žena. Ovaj cvijet ima historiju dužu od 2.000 godina i sa sobom nosi dosta značenja. Ovaj cvijet predstavlja simbol radničkog pokreta i često je viđen tokom demonstracija na praznik rada. S obrizom da je simbol radnika preduzeća su ga poklanjala svojim radnicama za Međunarodni dan žena.
Neka današnji dan bude ispunjen cvijetnim miomirisom i stalnom misli na snagu, borbenost i posebnost koju nosi jedan ženski život.