I pored oskudice u kojoj građani preživljavaju, rastrošnost u institucijama Bosne i Hercegovine ne jenjava. Pokazuju to i Izvještaji Kancelarije za reviziju finansijskog poslovanja za prošlu godinu.
Samo za regres zaposlenih u zajedničkim institucijama, isplaćeno je enormnih 7,5 miliona KM. Raspon isplaćenog regresa od simbolične 1 KM za službenike koji imaju obračunski koeficijent plata 4 i više, preko 300 KM za one sa koeficijentom manjim od 4, pa do čak nekoliko hiljada KM, koliko za godišnje odmore dijele u institucijama sudske vlasti /pravosuđu/ u BiH. A trebali bi biti pravna i moralna elita društva! No oni su pod togu nezavisnosti, nepristrasnosti i ko zna čega još primarno smjestili vlastite prohtjeve. Između ostalog, da se odmore – ali o trošku građana. U vlastitim dverima ispisali su interne akte i tuđi novac dijelili i dijele i dalje, po principu što dublji džep – to deblji obraz. Najdublji džep imaju sudije Ustavnog suda BiH. Osnovna plata im je 4.860 KM, a regres 70 odsto od plate. Skrivaju se tumači Ustava međutim, u prosjek od 1.520 KM na nivou institucije. Njihove kolege u Sudu BiH za nijansu skromnije. Plate im do 4.400 KM, a regres polovina plate. Slijede tužioci sa istim načinom obračuna i nagradom za odmor od 2.100 KM. I članovi Visokog sudskog i tužilačkog savjeta nesmetano mogu da se odmore na luksuznim mjestima, da krstare i uživaju u morskim plodovima. Naravno, o trošku građana. Za stručno osoblje u pravosuđu rezervisano je i do 1.760 KM. Naspram svih ostalih čiji je maksimum šest puta manji. I na kraju naspram građana, koji za regres i ne znaju.
Moralna elita u togama, hrani se međutim, nekim drugim novcem. Opet tuđim, i opet u Ustavnom sudu jedu najskuplju hranu. Topli obrok im 10 KM po radnom danu, naspram 6 KM u ostalim institucijama, pod uslovom da taj benefit uopšte imaju. I život odvojen od porodice valjda najteže pada tumačima Ustava. Umjesto 300 KM, kolike su naknade za sve druge u bh. institucijama, oni uzimaju 400.
Slijede troškovi gotovo doživotnog smještaja na račun građana, za one koji nisu iz Sarajeva i okoline. Јer podsjetimo, tek u osmoj deceniji života, sudije Ustavnog suda skidaju svoje toge. Tužioci malo ranije. Ali dok ih nose, ne štede javni novac! Sramotno poređenje iz izvještaja za prošlu godinu – više novca je potrošilo bh. Tužilaštvo za putovanja tužilaca – nego za ekshumacije. Razlika oko 30.000 KM.