Predsjedništvo BiH danas je utvrdilo i usaglasilo Prijedlog teksta zajedničke izjave o opredjeljenosti političkih lidera u BiH za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji. U Prijedlogu izjave o prihvatanju zaključaka Vijeća za vanjske poslove Evropske unije navodi se da su lideri političkih stranaka u BiH, polazeći od izražene volje svih naroda i građana Bosne i Hercegovine, opredijeljeni za suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost Bosne i Hercegovine, svjesni složenosti društveno ekonomske situacije u Bosni i Hercegovini, privrženi principima, vrijednostima i ciljevima na kojima se zasniva Evropska unija.
Potvrđujući kako je članstvo u Evropskoj uniji strateški cilj Bosne i Hercegovine, pozdravljajući obnovljeni pristup Evropske unije Bosni i Hercegovini, a u skladu sa zaključcima Vijeće za vanjske poslove Evropske unije od 15. decembra 2014. godine, politički lideri u BiH saglasni su i neopozivo se obavezuju da će institucije vlasti u Bosni i Hercegovini provesti sve reforme neophodne da bi bila uspostavljena institucionalna funkcionalnost i efikasnost na svim nivoima vlasti.
To bi trebalo omogućiti da se Bosna i Hercegovina pripremi za buduće članstvo u Evropskoj uniji kao suverena država koja ispunjava uslove i obaveze za članstvo u Evropskoj uniji.
“Institucije vlasti u Bosni i Hercegovini će u svoje programe rada uključiti reforme neophodne za napredak Bosne i Hercegovine u procesu pridruživanja Evropskoj uniji i u svom djelovanju davati prioritet blagovremenom provođenju tih reformi”, navodi se u izjavi. Također se ističe da će institucije vlasti u Bosni i Hercegovini, u dogovoru sa Evropskom unijom i u skladu sa Kopenhagenskim kriterijima i pravnom stečevinom Evropske unije, sačiniti i provesti program mjerljivih inicijalnih reformskih mjera, uključujući ekonomske i socijalne mjere na bazi Sporazuma za rast i zapošljavanje u Bosni i Hercegovini, koje će imati za cilj da zaustave negativne ekonomske trendove, pokrenu proces rehabilitacije i modernizacije ekonomije, podstaknu održiv, efikasan, socijalno pravedan i ravnomjeran ekonomski razvoj, stvaranje novih radnih mjesta, povećaju i pravilno usmjere socijalnu zaštitu, te stvore povoljan i pravedan socijalni ambijent.
“Konkretne mjere bit će sačinjene i provedene u dogovoru i saradnji sa ekonomsko-socijalnim partnerima, civilnim društvom, Evropskom unijom i međunarodnim finansijskim institucijama”, saopćeno je iz bh Predsjedništva. Institucije vlasti u Bosni i Hercegovini implementirat će mjere za izgradnju funkcionalne tržišne ekonomije, mjere za jačanje vladavine prava, naročito efikasnosti institucija pravne države u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala i osiguranju pune pravne sigurnosti za svako fizičko i pravno lice u Bosni i Hercegovini, mjere za ubrzanje procesa pomirenja i obnovu narušenog povjerenja, mjere za jačanje administrativne sposobnosti, unapređenje funkcionalnosti i povećanje efikasnosti institucija na svim nivoima vlasti za preuzimanje i provođenje pravne stečevine Evropske unije i drugih obaveza za članstvo u Evropskoj uniji, uključujući uspostavu efikasnog i efektivnog mehanizma koordinacije institucija svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini u procesu pristupanja Evropskoj uniji. U kasnijoj fazi nakon inicijalnih reformskih mjera, institucije vlasti u Bosni i Hercegovini ostvariće napredak u provođenju dodatnih reformi, kako bi bila unaprijeđena funkcionalnost i povećana efikasnost svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, te posebnu pažnju usmjeriti provođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci protiv Bosne i Hercegovine”, saopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.