Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o politici direktnih stranih ulaganja u BiH, koji je u parlamentarnu proceduru uputio Savjet ministara BiH. Cilj predloženog zakona jeste stvaranje veće pravne sigurnosti, te unapređenje i pojednostavljenje procesa priliva direktnih stranih ulaganja, odnosno poboljšanje poslovnog okruženja i investicione klime. Izmjene i dopune Zakona usmjerene su na otklanjanje barijera u poslovanju javnog i privatnog sektora kako bi se investitorima poslala jasna poruka da je BiH opredijeljena za privlačenje novih, te zadržavanje i proširenje postojećih investicija, stvaranje novih radnih mjesta i jačanje održivog ekonomskog razvoja u zemlji.
Predstavnički dom odbacio je principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, kojim se predviđa uvođenje naknada za prevoz, topli obrok i odvojeni život za sudije i tužioce BiH, zbog nedovoljne entitetske podrške iz Republike Srpske, te je on upućen Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje. Predloženim izmjenama i dopunama provode se odluke Ustavnog suda BiH iz ove i prošle godine kojima je utvrđeno da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom i da se njime vrši diskriminacija sudija i tužilaca na nivou BiH jer nemaju pravo na naknadu za prevoz, topli obrok i odvojen život. Novim zakonskim rješenjima bilo bi obuhvaćeno 17 tužilaca i sudija u Tužilaštvu i Sudu BiH, a procjena je da bi godišnje za navedene naknade iz budžeta BiH trebalo oko 754.000 KM ili oko 60.000 KM mjesečno. Poslanici su u prvom čitanju zbog nedovoljne entitetske podrške iz Republike Srpske odbacili Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vazduhoplovstvu BiH, čiji je predlagač poslanik SDP BiH Mirsad Mešić, kojim se predviđa osnivanje centra za istraživanje nesreća i incidenata civilnih aviona, te je on upućen Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje. Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona BiH, čije je predlagač poslanik Denis Bećirović i Prijedlog zakona o proceduri glasanja državljana drugih država na teritoriji BiH u drugom krugu glasanja nisu usvojeni zbog nedovoljne entitetske podrške iz Republike Srpske.
Usvojeno je zbirno mišljenje nadležne parlamentarne komisije o izvještajima Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji 72 institucije BiH u 2013. godini. Kancelarija za reviziju institucija BiH za 2013. godinu dala je 65 pozitivnih i sedam izvještaja sa mišljenjem sa rezervom. Prvi put nijedna institucija BiH nije dobila negativno revizorsko mišljenje. Mišljenja sa rezervom su dobila ministarstva odbrane, inostranih poslova, transporta i komunikacija, za ljudska prava i izbjeglice, te Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH /IDDEEA/, Kancelarije za veterinarstvo BiH i Centar za uklanjanje mina BiH. Predstavnički dom usvojio je zaključak nadležne parlamentarne komisije kojim se obavezuju rukovodstva 43 institucije BiH čije je finansijsko poslovanje u 2013. godini revizija ocijenila “pozitivnim mišljenjem sa isticanjem predmeta” da preduzmu sve potrebne mjere kako bi se izbjegle dalje posljedice problema u poslovanju na koje je revizija skrenula pažnju. Među usvojenim zaključcima je i zahtjev Savjetu ministara BiH da u najkraćem roku pokrene procedure zajedničkih nabavki kako bi bio smanjen rizik od ponavljanja istih grešaka koje institucije čine obavljajući nabavke iste vrste, poput kancelarijskog materijala, goriva i slično i kako bi se ukrupnjavanjem nabavki ostvarile uštede u budžetu BiH. Glavni revizor Kancelarije za reviziju institucija BiH Milenko Šego izjavio je danas da je postignut pozitivan pomak u poboljšanju finansijske discipline u institucijama BiH, ali da se ne može biti zadovoljno nivoom realizacije revizorskih preporuka, kao i zaključaka Parlamentarne skupštine i odluka Ustavnog suda. “Procenat implementacije preporuka revizije iznosi oko 60 do 65 odsto”, rekao je Šego u Sarajevu, obraćajući se poslanicima Predstavničkog doma parlamenta u okviru objedinjene rasprave o izvještajima revizije o finansijskom poslovanju 72 institucije BiH u 2013. godini. Predstavnički dom nije usvojio Izvještaj o radu i poslovanju BHRT-a za prošlu godinu, zbog nedovoljne entitetske podrške iz Republike Srpske, te je on upućen Kolegijumu doma na dodatno usaglašavanje, a primljena je k znanju Informacija o stanju javne zaduženosti BiH.