Čini se da se primirje predstavljeno kao “posljednja prilika” za izlazak Sirije iz kaosa uglavnom poštuje, ali zasad izostaje redovita doprema humanitarne pomoći što je izazvalo razočaranje u opkoljenim zonama.
Do prekida sukoba došlo je na dan kad je broj mrtvih premašio 300.000, od kojih gotovo 87.000 civila, u ratu koji je izbio u ožujku 2011., po najnovijim podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava. Primirje je stupilo na snagu u ponedjeljak u 18 sati u skladu sa sporazumom koji su objavili Rusija i SAD.
Posebni izvjestitelj UN-a za Siriju izrazio je zadovoljstvo “znatnim opadanjem nasilja”. “Stanje se radikalno poboljšalo”, kazao je u Ženevi Staffan de Mistura pred novinarima, spominjući tek izolirane sukobe. Opservatorij je objavio kako nije zabilježio mrtve u sukobima usprkos ograničenim kršenjima primirja u oba tabora.
Dva konvoja sa humanitarnim tovarom koji su prešli granicu Turske sa Sirijom čekaju danas na ničijoj zemlji dozvolu za prolazak prema Alepu zbog sporova među sukobljenim stranama tokom trećeg dana prekida vatre.
U svakom konvoju ima po dvadesetak kamiona, a tovar čine hrana i brašno. Kamioni su juče prešli granicu kod turskog garad Čilvegozua, oko 40 kilometara zapadno od Alepa, ali nisu prošli dalje od turskog graničnog punkta.
Dopremanje humanitarne pomoći u Alepo je prvi cilj međunarodne zajednice od kada je prekid vatre stupio na snagu uz posredovanje Rusije i SAD.
Alepo, najveći grad u Sriji prije rata, sada je podijeljen između državnih i pobunjeničkih snaga.
“Sve traje duže nego što smo se nadali”, rekao je Dejvid Svonson, portparol Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih poslova. On je dodao da su kamioni “spremni da krenu”.
Sirijske vlasti saopštile su da će odbiti svaku pomoć za Alepo koja nije koordinisana sa zvaničnim Damaskom i UN, a naročito pošiljke iz Turske, koja podržava protivnike predsjednika Bašara al Asada.