Centralna izborna komisija BiH donijet će 4. maja odluku o raspisivanju lokalnih izbora u našoj zemlji. Najjače političke partije uveliko se pripremaju, a u toku su ozbiljni pregovori u vezi sa zajedničkim djelovanjem. Iako još ništa nije ozvaničeno i potpisano, već se naziru predizborne koalicije, bar kada je riječ o kandidatima za načelnike općina. Tako bi na izbore zajedno mogli SDA i SBB, zatim SDP i DF, te stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora. Proces koji se na Sudu BiH vodi protiv Fahrudina Radončića nije uzdrmao ranije uspostavljenu koaliciju SDA-SBB-HDZ na svim nivoima. Ona je sve snažnija.
Što su bliži lokalni izbori, to je i jača saradnja vladajućih stranaka. Koalicija je stabilna, a do kraja maja bi, kako je najavljeno iz SDA, trebao biti kompletiran novi saziv Vijeća ministara BiH, jer je pokrenuta procedura imenovanja SBB-ovih kadrova. SBB ostaje pri ranijim stavovima da Bakir Dautbašić bude ministar prometa i komunikacija BiH, a Sead Jusić zamjenik državne ministrice odbrane.
Već je sad, nakon prvog pregovaračkog sastanka SDP-a BiH i DF, izglednije da će i ove dvije stranke sa svojim zajedničkim kandidatima izaći na izbore, rekao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić. Naglašava da, poučen iskustvom iz 2014. godine, neće dozvoliti da na izbore izađu podijeljeni, jer bi razjedinjenost ljevice u BiH bila najbolji poklon vladajućim političkim strankama.
Kada je riječ o strankama okupljenim oko Hrvatskog narodnog sabora, iskazan je interes za zajednički nastup na izborima, posebno u onim područjima u kojima je ugrožena pozicija hrvatskog naroda. Što se tiče Republike Srpske, tamo su odavno na sceni dva suprotstavljena bloka. Tako će ostati i na lokalnim izborima. Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je da će stranke aktualne vladajuće koalicije na nivou RS-a sa zajedničkim kandidatima izaći na izbore u svim općinama. Tako je i s druge strane – u Savezu za promjene. Jedina saradnja pozicije i opozicije, kako se moglo čuti posljednjih dana, moguća je u Srebrenici, što će biti zvanično poznato 25. aprila.
U većini općina već su poznata i imena koja će se naći u izbornoj utrci. Jedino Mostar, nakon osam godina, i dalje ne zna hoće li imati izbore.
Prijedlog Izbornog programa SDP BiH za lokalne oktobarske izbore bio je glavna tema sjednice Glavnog odbora Socijaldemokratske partije BiH. Nakon što je Izborni program predstavljen na Strateškom planiranju u Sarajevu i nakon što je prezentiran na Savjetu za razvoj i Savjetu za lokalnu samoupravu SDP BiH, članovi Glavnog odbora su danas imali priliku usvojiti ovaj dokument, koji će, naknadno, biti prezentiran u svim bh. općinama i na Programskoj konvenciji SDP BiH.
Članovi Glavnog odbora su osudili najave izmjena Izbornog zakona BiH, u smislu podizanja kandidatskog cenzusa za lokalne i opšte izbore, kao i najave o ukidanju zagarantovanih mjesta na izbornim listama, čime će najviše biti pogođene žene na listama. Još jednom je zauzet čvrst stav da će zastupnici SDP BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH biti protiv najavljenih izmjena Izbornog zakona.
Članovi su upoznati i sa prvim sastankom radnih grupa SDP BiH i Demokratske fronte, čija je glavna tema bila mogućnost zajedničkog nastupa na predstojećim lokalnim izborima, u smislu zajedničkih kandidata za načelnike i gradonačelnike.
Na sjednici je članovima prezentiran prijedlog Izborne strategije, a usvojeni su i izvještaji o radu interesnih oblika SDP BiH, uključujući Forum mladih, Forum seniora, Forum žena i Forum sindikalnih aktivista, te izvještaji o radu poslanika, zastupnika i delegata SDP BiH.
Imenovan je Staturani odbor SDP BiH, čiji je predsjednik Srđan Kerošević, dok su ostali članovi Enesa Jotić, Dženana Trkulj, Arijana Talović, Milan Duka, Mladen Simić i Mustafa Alikadić.