Proizvođači mlijeka iz oba entiteta nezadovoljni svojim položajem blokirali su granične terminale Orašje, Bosanska Gradiška i Izačić u BiH preko kojih mlijeko iz EU stiže na bh. tržište. Proizvođači mlijeka upozoravaju da neće odustati o svojih zahtjeva sve dok ne budu uvedeni prelevmani na uvoz mlijeka od 72 feninga po litri.
Proizvođači mlijeka blokadom graničnog terminal u Bosanskoj Gradišci poručili da im opstanka nema sve dok cijena uvoznog mlijeka bude niža od domaćeg, a plasman bh. proizvoda u zemlje EU onemogućen.
“Ne možemo i nećemo dozvoliti ni EU, ni vlastima u Sarajevu da unište 20.000 seoskih domaćinstava, 100.000 građana koji direktno žive od proizvodnje mlijeka i još 30.000 onih koji nam prodaju đubrivo i ostali repromaterijal za poljopriovredu”, poručio je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka iz RS-a.
Potez mljekara podržao je i dopremijer i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Jerko Ivanković Lijanović, koji je vijest o blokadi graničnih terminala dočekao na sastanku s nagrađenim proizvođačima sira u Austriji, kojeg ne mogu plasirati izvan bh. granica. Kazao je da će on pokušati razgovarati unutar Vlade FBiH, kao i s novim sazivom Parlamenta FBiH, da se pokuša intervenirati i iznaći dodatna sredstva za podršku bh. izvoznicima koji bi viškove mlijeka mogli izvesti u zemlje u kojima imamo mogući izvoz i na taj način sačuvati stabilnost na tržištu, tj. stvoriti uvjete da proizvođači imaju stabilnu i sigurnu prizvodnju i da im prerađivači ne smanjuju cijene.
Mljekari iz Krajine na graničnom prijelazu Izačić bili su spriječeni blokirati uvoz mlijeka. Umjesto masovnog protesta, interese oko 3.000 proizvođača iz USK-a predstavljalo je samo njih tridesetak.
Ni u Orašju od masovnog izlaska poljoprivrednika na granične terminale nije bilo ništa. Nakon 90-minutnog zadržavanja na ulazu u carinski terminal na graničnom prijelazu Orašje, dvadesetak predstavnika mljekara, većinom iz Šamca okončali su skup upozorenja na položaj proizvođača mlijeka u BiH.
“U slučaju da se naši zahtjevi ne ispune spremni smo ponovo blokirati carinski terminal”, poručila je Vera Miladinović iz Uruženja proizvođača mljekara Šamac.
Podsticaji za proizvodnju mlijeka u Evropi su 12 puta veći nego u BiH a tržišna pravila za sve su ista. Zbog toga bh. mljekari ni narednih dana neće odustati od blokade i zabrane uvoza mlijeka iz EU.