Saglasnošću svih ministara Vlade Makedonije i premijera Nikole Gruevskog, usvojeni Nacrt zakona o novom “nekomunističkom” državnom grbu, pripremljen je za skupštinsku proceduru u jednodomnom Sobranju.
Prema pomenutom, uoči vikenda jednoglasno usvojenom prijedlogu, “komunistički simboli na starom državnom grbu” biće zamijenjeni novim. Jednom već redukovani grb skidanjem crvene petokrake u vrhu, 2009, sada se potpuno mijenja.
Polje i žitno klasje isprepleteno makom i duvanom sa izlazećim suncem iza planine – kao “komunistički simboli”, izvjesno je odlazi u istoriju. Na novom grbu biće crveni razjareni lav u zlatno-žutom štitu sa muralnom krunom u formi tvrđave, pišu Novosti.
Podrška i albanskih partija
Portparol vlade u Skoplju Aleksandar Đorđiev već je potvrdio da će i sa izmjenom i dalje važiti dokumenti sa starim državnim grbom. Rekao je da građani neće biti u obavezi da “odmah mijenjaju svoja lična dokumenta”, i da “prave trošak”.
Uprkos činjenici da novi prijedlog još nije ni upućen u skupštinsku proceduru, a nema ni objavljenog roka do kada će to biti učinjeno, ministar unutrašnjih poslova Makedonije, Gordana Jankulovska na svom FB profilu objavila je fotografiju sa najavom kako bi mogao da izgleda makedonski pasoš sa novim državnim grbom.
Iz albanske vladajuće DUI potvrđeno je da je koaliciona saglasnost za promjenu grba – potpuna. Jer, ukazano je, valja zamijeniti stari – komunistički.
Sofija: Makedonija nam krade grb
“Lav je prihvatljiv u centru državnog grba”, kako se objašnjava u DUI, jer je kao heraldički simbol zastupljen na grbovima starih albanskih familija, a ima ga i na grbu glavnog grada Albanije – Tirane. Prihvatljiva je i kruna, jer “odražava staru skopsku tvrđavu…” Na društvenim mrežama, uz sličnost sa grbom Tirane, novi grb Makedonije, upoređuje se i sa starim grbom – Drača.
Opozicija je izdala saopštenje da “uvijek kada vlast gubi kontrolu izmišlja nove probleme”. Pa, tako i sada.
A, po objavi iz Skoplja da se priprema promjena državnog grba, u prvoj medijskoj reakciji iz Sofije, u listu “Telegraf” navedeno je da je riječ o krađi simbola iz susjedstva. Pod naslovom “Makedonija nam krade grb” navodi se da “niko nigdje u Makedoniji ne spominje da je to simbol drugog Bugarskog carstva od kojeg je proizašao i današnji grb Bugarske”.
I u dijelu stručne javnosti u Skoplju upozoravaju da sa promjenom državnih simbola treba biti obazriv. Vlasti najavljuju javnu raspravu o prijedlogu, a stručnjaci ustavnog prava pak, ukazuju da je za tako važno pitanje neophodno mišljenje građana na – referendumu.