Odbor za Ustav Hrvatskog sabora tražit će ocjenu ustavnosti još jednog referendumskog pitanja, onog o outsourcingu. Sindikati su prikupili dovoljan broj potpisa i na referendumu traže zabranu izdvajanja pratećih službi, naprimjer kuharica i čistačica, iz javnih i državnih službi. Vladajući smatraju da bi to bilo protivustavno. Zbog velikog broja referendumskih inicijativa, ide se u promjene zakona, koji bi trebalo drugačije regulirati cijelu proceduru. Iz Vlade tvrde da predloženo referendumsko pitanje ograničava tržišno takmičenje i poduzetništvo, što je zajamčeno Ustavom, ali i ugovorom Evropske unije. “Predlaže se uvođenje državne ekonomije kakve se ne bi postidjele niti države bivšeg sovjetskog bloka”, kaže predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin.
Htjeli su sindikalisti obrazložiti svoje zahtjeve, no ko nije član Odbora za Ustav nije mogao dobiti riječ. “Mi smo ušutkani. Danas je u Saboru ušutkana demokracija, a račun za to ušutkavanje demokracije bit će plaćen na izborima”, govori Željko Stipić iz sindikata Preporod.
Brojni zahtjevi
Zahtjevi za neposrednom demokratijom u Hrvatskoj u posljednje vrijeme doživljavaju pravi bum. Prvo je uspješno proveden referendum o braku, pa referendum o ćirilici, kojeg je, ocijenivši ga protuustavnim, zaustavio Ustavni sud Hrvatske. Referendum o izbornom zakonodavstvu na čekanju je odluke je li uopće prikupljen dovoljan broj potpisa, a na provjeri kod Vlade trenutno su potpisi za referendum o monetizaciji autocesta. U svim tim referendumskim inicijativama potpisi su se prikupljali i po kućama, i po crkvama, tvrde vladajući, i zato to žele urediti. Novim Zakonom o referendumu predlaže se da se potpisi mogu prikupljati samo u uredima državne uprave, i to samo u njihovo radno vrijeme. Druga je opcija online, putem sistema e-građanin. Rok za prikupljanje potpisa produžen je, sa dvije, na šest sedmica. “Tako će se izbjeći pitanja oko toga koliko je potpisa prikupljeno, jer će to biti poznato u svakom trenutku, kao i to gdje su se prikupljali”, navodi Grbin.
Opozicija tvrdi da će to biti opstrukcija referenduma. “Bolje da piše, ne uredima državne uprave, nego policijskim postajama, jer one rade 24 sata, pa bi time omogućili građanima da u večernjim satima mogu davati potpise”, smatra Dragutin Lesar (Hrvatski laburisti).