Studija je objavljena u časopisu “Astronomical Journal”, a naučnici navode da je otkriće atmosfere i njenih karakteristika važan korak naprijed u potrazi za životom izvan Sunčevog sistema.
Ipak, s obzirom na to da je temperatura na površni ove planete 370 stepeni Celzijevih malo je vjerovatno da je na njoj moguć život.
“Najviša temperatura na kojoj je moguće preživjeti na Zemlji je 120 stepeni Celzijusa, a to je mnogo manje nego na ovoj planeti”, rekao je John Southworth, glavni istraživač sa Univerziteta Keele.
Naučnici su egzoplanetu GJ 1132b prvi put otkrili 2015. godine na Vela konstelaciji na južnoj hemisferi.
Naučnici su na južnom opservatoriju u Čileu korištenjem teleskopa proučvali ovu planetu gledajući kako blokira dio svjetlosti svoje zvijezde tako što prođe ispod nje.
“Zbog toga se čini kako zvijezda izgleda malo slabije, ali zapravo je to veoma dobar način pronalaženja tranzita. Na taj način pronađena je i ova planeta”, rekao je Southworth.
Naučnici ističu da je mala vjerovatnoća da bi bilo koji oblik života mogao preživjeti na ovoj planeti, ali otkriće atmosfere ohrabruje u potrazi za životom van Zemlje.
“Pokazali smo da planete koji kruže oko zvijezda niske mase imaju atmosferu i kako ih ima mnogo u Svemiru, što povećava mogućnost da bi na nekom od njih život bio moguć”, rekao je Southworth.
U osvrtu na ovo istraživanje Marek Kukula, astronaut Kraljevskog opservatorija u Greenwichu, rekao je da ovo dobar znak za mogućnost otkrivanja i proučavanja atmosfere drugih planeta koji su slične Zemlji.