Pacijenti koji idu na dijalizu danas će, sa dekama i šatorima, iz svih krajeva Federacije BiH doći u Sarajevo i pred Kliničkim centrom početi protest, najavljujući da su spremni da tu ostanu danima.
Veliki broj ovih ljudi odlučio se na još teži i po život opasan oblik protesta zbog nesprovođenja Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH.
Samo u Sarajevu takvih pacijeneta ima 137.
Predsjednik Udruženja dijaliznih i transplantiranih bolesnika FBiH Tomislav Žuljević ističe da ovi pacijenti zahtijevaju bolje uslove na dijalizi i veći broj transplantacija.
“Svjesni smo da se ne može reći “sutra ćemo uraditi transplantaciju”, ali hoćemo odluke da će u roku od 30 dana nešto biti riješeno, tražićemo i imena lica iz svih institucija koje će biti zadužene i tražićemo odgovor kako će zamijeniti dijalizne aparate jer ih skoro 75 odsto nije za upotrebu. Dolazimo sa šatorima i nećemo ići dok ne dobijemo čvrsta obećanja”, upozorava Žuljević.
Izmjene Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH, koje su usvojene prije dvije godine, ostale su mrtvo slovo na papiru.
Pogledajte sve zahtjeve Udruženja dijaliziranih i transplatiranih bolesnika FBiH upućenih prema Vladi:
- Da NAREDI Kliničkom centar Univerziteta u Sarajevu da obnovi rad na transplantaciji organa.
- Da NAREDI UKC Tuzla povećanje broj transplantacija.
- Da sa ravnateljem kliničkog centar u Mostaru sagleda mogućnost eksplantacije i transplantacije organa.
- Za sprovođenje ovog zahtjeva odgovorni su Vlada F BiH, Ministarstvo zdravstva F BiH, i direktori kliničkih centara! Imenom i prezimenom
Rok 60 dana - Tražimo od direktora/menadžera kliničkih centara,kao i direktora drugih bolnica u kojima su imenovani transplantacijsko-eksplantacijski koordinatori, da narede istim da predano i ozbiljno rade svoj posao.
- Ukoliko se to ne desi zahtijevamo smjenu Federalnog ministra zdravstva, direktora/menadžera kliničkih centara i svih koordinatora za transplantaciju organa u F BiH.
Rok 60 dana - Hoćemo poboljšanje uvjeta na hemodijalizama i zamjenu svih dotrajalih aparata u svim dijaliznim centrima u F BiH.
- Tražimo da Vlada F BiH izvršiti pritisak na osnivače dijaliznih centara i pomogne oko zanavljanja aparata na dijalizi od kojih 75 % ne zadovoljavaju kriterije za upotrebu, te povećati broj stručnog kadra u HD centrima.
- Za ovaj zahtjev odrediti odgovorne osobe: IMENA I PREZIMENA
Rok 60 dana - Tražimo od Vlade F BiH i Federalnog ministarstva zdravstva
- Povećanje količine lijekova sa esencijalne liste ( RENVELA; ZEMPLAR ) za dijalizne pacijente, te uvrštavanje na esencijalnu listu lijeka MIMPARA.
- Tražimo da se kod javnih nabavki ne mijenja imunosupresivna terapija transplantiranim pacijentima kod kojih se prema dotadašnjim nalazima pokazala kao odgovarajuća.
- Ako je potrebno, izmijeniti Zakon o javnim nabavkama kada je imunosupresivna terapija u pitanju.