Članovi Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) procijenili su na današnjoj sjednici da su im potrebne konsultacije sa stručnjacima iz međunarodnog i ustavnog prava da bi donijeli konačan stav o pitanju Sutorine.
Naime, dnevnim redom sjednice predviđeno je izjašnjavanje članova Komisije o Izvještaju o održanoj javnoj raspravi o pitanju statusa Sutorine, područja na jadranskom primorju koja bi novim Ugovorom o granici između BiH i Crne Gore trebala ostati u sastavu Crne Gore, ali se Komisija o njemu danas nije izjašnjavala.
Prijedlog rezolucije o Sutorini predložio je poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Denis Bećirović, a Predstavnički dom PSBiH zadužio je Ustavnopravnu komisiju da o rezoluciji provede opsežnu javnu raspravu. Ona je održana 24. februara, ali članovi komisije smatraju da na njoj nisu dobili odgovore na sporna pitanja.
Član Komisije Šefik Džaferović (SDA) pojasnio je da niko ne želi dovoditi u pitanje međunarodne granice, posebno ako one nisu u skladu s propisima Badinterove komisije (Arbitražna komisija u okviru Mirovne konferencije o Jugoslaviji).
Podvukao je da poslanici Predstavničkog doma PSBiH trebaju da odlučuju o Prijedlogu rezolucije o Sutorini, a ne o Prijedlogu sporazuma o utvrđivanju granice između BiH i Crne Gore, upozoravajući da ukoliko rezolucija dobije podršku ona postaje politički stav protiv kojeg će kasnije teško neko moći nešto reći.
Zato je Džaferović predložio da Komisija zatraži od Predstavničkog doma još vremena da bi mogla zauzeti konačan stav o ovom pitanju, što su članovi Komisije sa četiri glasa ZA, dva suzdržana i jednim glasom protiv podržali.
Prodanović: Sutorina nije teritorija BiH!
Na početku sjednice član Komisije Lazar Prodanović (SNSD) zatražio je da Komisija usvoji zaključak kojim traži od Predsjedništva BiH da dostavi u parlamentarnu proceduru prijedlog sporazuma o granici ili da, ukoliko se neki od članova Predsjedništva BiH ne slaže s tim sporazumom, pokrene pitanje vitalnog nacionalnog interesa.
Ovakav zaključak Komisija nije podržala, a Prodanović je u izjavi za novinare pojasnio da nije dobro što je javna raprava organizirana bez da je Predsjedništvo BiH dostavilo Prijedlog sporazuma o utvrđivanju granice između BiH i Crne Gore, a nakon što se članovi Komisije nisu izjasnili o Izvještaju o javnoj raspravi. On smatra da je javna rasprava doživjela fijasko.
“Ranije sam upozoravao da je javna rasprava o Sutorini nepotrebana jer se ulazi u problem sa susjednom državom i rapravljamo o teritoriji tuđe zemlje. Predstavnički dom BiH nanio je štetu ovoj zemlji nepoštujući principe utvrđivanja granica među republikama bivše Jugoslavije. Sutorina nije bila niti je teritorija BiH”, zaključio je Prodanović.
Podrška inicijativi za zabranu mržnje i netrpeljivosti
Komisija je danas podržala poslaničku inicijativu Denisa Bećirovića kojom se traži da se Vijeće ministara BiH zaduži da u 2015. pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o zabrani izazivanja i širenja, nacionalne, vjerske, rasne i drugih oblika mržnje u BiH.
Kako je Bećirović kazao na sjednici, radi se o vrlo važnom zakonu i pitanju koje je potrebno “lex specialis” urediti na državnom nivou, smatrajući da je to važno za sve građane i nacije koje žive u BiH.
Član Komisije Momčilo Novaković (NDP) je podvukao da je ovo pitanje definirano Krivičnim zakonom, ali Šefik Džaferović je naglasio da Krivični zakon BiH i entitetski zakoni samo djelomično tretiraju tu oblast, te je upozorio da je važno da BiH regulira ovu oblast, jer će se tim pitanjem uskoro baviti i Evropski parlament.
O ovoj poslaničkoj inicijativi trebao bi da se na sjednici u srijedu izjasni i Predstavnički dom PSBiH.