Radnici Drvne industrije „Sana“ okupili su se juče u krugu ovog preduzeća kako bi upozorili na sječu i prodaju imovine firme u staro željezo.
Odlukom Kantonalnog suda u Bihaću, na ovaj način se trebaju izmiriti dugovanja u iznosu od 300 hiljada maraka prema zaštitarskoj firmi „Fileković“. Ovu firmu je, naime, još prije osam godina, angažirala firma „Seha Sana“, odnosno tadašnji turski kupac DI „Sana“, na poslovima obezbjeđenja imovine preduzeća.
U međuvremenu, zbog nepoštivanja kupoprodajnih obaveza, Agencija za privatizaciju USK raskinula je ugovor s turskom kompanijom „Seha industrial jatarmilar“ te je imovina DI „Sana“ vraćena u vlasništvo države. Međutim, zbog neplaćenih dugovanja, koja su s kamatama dostigla iznos od tri stotine hiljada maraka, pomenuta zaštitarska firma je tužila ranijeg poslodavca. Sudskom odlukom, naloženo je da se dugovanja nadoknade prodajom imovine i ovih dana traje demontiranje dijela postrojenja i njihova prodaja u staro željezo. Sindikat radnika DI „Sana“ smatra kako je pomenuta sudska odluka van zdravog razuma jer je imovina preduzeća sada ponovo vlasništvo države.
„Nemamo ništa protiv da se zaostala dugovanja naplate iz imovine koja je vlasništvo ranijeg turskog kupca. Ovo što se radi je van pameti, jer se dugovi nadoknađuju tuđom imovinom, ovo je vlasništvo države.“, kaže predsjednik sindikata radnika, Faruk Seferović.
On kaže kako je o svemu obavještena Vlada USK i resorno ministarstvo privrede, ali da je izostala bilo kakva reakcija. Tridesetak sindikalista je danas ušlo u krug firme, ali nisu pravili smetnju radnicima koji su rezali željezo, a prisutna je bila i policija.
Zahtjevi radnika DI „Sana“ su da se odmah zaustavi sječa postrojenja u staro željezo, a ukoliko se to ne dogodi, zahtjevaju da se i dugovanja prema njima nadoknade na isti način. Ističu kako će na sve načine pokušati da zaštite imovinu svoje firme, kada već država, koja je nadležna za to ne želi da učini te da će daljim postupcima blagovremeno obavjestiti javnost.