SARAJEVO – Bihać – Slovenski trgovački lanac Tuš potvrdio je da zatvara sve svoje prodajne objekte u Bosni i Hercegovini, obrazlažući to “prirodnim katastrofama“, a odgovornost za ovaj potez prebacuje na firme u BiH. Ovo se navodi u elektronskoj pošti koju je Tuš poslao svim dobavljačima u BiH, a koja je u posjedu banjalučkog poslovnog portala “capital.ba”.
Na obavještenje su domaći dobavljači reagovali burno, bez ustručavanja optužujući Tuš da ih pokušavaju prevariti, koristeći “prirodne katastofe kao izgovor što je samo još jedna u nizu drskosti i bahatosti“. “Zbog teške situacije i nestabilnog okruženja Tuš Trade je od danas pokrenuo sve formalne postupke za zatvaranje prodavnica u Bosni i Hercegovini” – stoji u obavještenju uprave Tuša koje je stiglo na elektronsku poštu 92 dobavljača u BiH.
”Preduzeće je ove godine planiralo poboljšanje poslovanja, ali tešku ekonomsku situaciju i manju kupovnu moć na tom području su dodatno pogoršale prirodne katastrofe i samovoljni činovi određenih dobavljača koji nisu imali razumijevanje za situaciju, te su svojim blokadama poslovanja onemogućili njezino rješavanje također i prema ostalim našim partnerima. Zbog navedenog se poduzeće suočavalo sa velikim izazovima u poslovanju i na kraju odlučilo da zatvori prodavnice” – navodi uprava Tuša. “Capital” dodaje da su ogorčeni dobavljači bezuspješno pokušavali na adrese navedene u obavještenju da dobiju više detalja. Direktor firme za uvoz i distribuciju mesnih i mliječnih prerađevina „Intercamp“Nedim Kalamujić je poslao mail Tušu u kojem ih otvoreno optužuje za prevaru. Portal “Capital” je 16. oktobra objavio tekst u kojem je otkrio da se Tuš povlači iz BiH, te da namjeravaju ostati dužni više od 20 miliona KM dobavljačima iz BiH.
Dan poslije UIO BiH je pokrenula opsežnu kontrolu, indirektno potvrđujući da Tuš gasi svoje firme, da su neopravdano tražili povrat PDV-a, da vrše sumnjive transakcije sa povezanim pravnim licima, kao i da su obje firme u milionskim gubicima.
BIHAĆ, 20. oktobra – Pedesetak radnika TUŠ Tradea u Bihaću, firme članice slovenskog trgovačkog lanca TUŠ dobilo je prošle sedmice rješenja o otkazu ugovora o radu i tako se našli na ulici. Jutros su se 33 radnika TUŠ Supermarketa na Kamenici okupili pred Upravom poduzeća kako bi im poslodavac uz rješenja uručio i radničke knjižice. Radnici su ogorčeni jer nisu primili otpremninu, a ni jednu i po plaću. Slovenski trgovački lanac TUŠ, kako doznajemo, u BIH je ovih dana otpustio s posla oko 350 radnika, među kojima i radnike TUŠ Tradea u Bihaću. Rješenja o otkazu ugovora o radu primili su petnaestog oktobra što ih je šokiralo. Jedan broj radnika ih nije želio primiti među kojima i Kenedi Mešanović koji u TUŠ-u radi već šesnaest godina. Kaže kako je prošao brojna radna mjesta i sve do prije dva-tri mjeseca bio zadovoljan poslom i plaćom.
“Neka smo dobili otkaz, ali nismo trebali biti istjerani na cestu, bez ičega. Mi tražimo svoja prava koja ne možemo ostvariti. Doveli su i ‘bodigarde’ jer misle da ćemo mi raditi nerede”, kaže Mešanović, koji dodaje kako im je poslodavac dao da potpišu otkazne ugovore koje on nije htio potpisati. “Imam pravo na godišnji odmor za koji mi sekretarica ni dan-danas nije dala rješenje. Tražila je prvo da potpišem otkazni rok pa će mi onda dati rješenje za godišnji. Nisam na to pristao”, kaže Mešanović i dodaje kako im ništa ne preostaje već se prijaviti na Biro. Kaže kako su oni koji su im dali otkaz ostali na poslu. Nekoliko radnika u upravi, navodno su potpisali nove ugovore o radu. Nakon sedam i po godina radnoga staža otkaz je dobila i Rasima Halilagić.
“Napisali su mi da sam tehnološki višak, a firma u financijskim problemima. Katastrofa. Majka sam dva studenta. Ostali su mi dužnu jednu i po plaću i moju otpremninu. Nije to malo. Ja sam tu provela i radila sedam i po godina. Ne znam ni sama gdje ću. Na Biro, vjerovatno”, kaže Rasima.
Ervin Kečanović, također je jedan od otpuštenih radnika TUŠ Tradea u Bihaću.
“Otkaz mi je dat zbog neposlovanja firme. Već nekoliko mjeseci niko se nije udostojio da nam kaže kakva je zaista situacija u poduzeću. Čujemo iz medija da je u Tušu djelovala inspekcija, da su u pitanju velika dugovanja i da je moguće da je čak učinjen i neki kriminal. Moguće, nekakav ‘legalan’ kriminal zato što su tu napravljene dvije firme. Sva imovina je prešla na jednu, a druga firma koja duguje ne posjeduje ama baš ništa, tako ako mi i tužimo za svoja dugovanja, vjerovatno nećemo dobiti ništa”, kaže Kečanović. Šta se u TUŠ Tradeu u Bihaću zapravo događa i zbog čega su radnicima uručeni otkazi, pokušali smo doznati u Upravi u kojoj nije bilo nikoga od odgovornih koji su ovlašteni da daju izjave. Obratili smo se i sjedištu TUŠ Holdinga u Celju u Sloveniji u kojem su nas uputili na TUŠ BIH u Sarajevu. Nažalost, dobili smo Poslovnicu na Stupu u kojoj nisu nadležni da komentiraju ovaj slučaj. Sudbina otpuštenih radnika TUŠ-a u ovom trenutku je potpuno neizvjesna.